V Albrechtické se otevírá soukromá základní škola

0
1490

V Mostě by se měla otevřít nová soukromá základní škola. Působit bude v prostorách bývalé základní školy v Albrechtické ulici. Prioritou školy je individuální přístup a zaměření se na český jazyk a matematiku. Výuka bude probíhat v malotřídkách.

Zda se podaří školu od září otevřít, bude záležet na zájmu rodičů. V současné době je totiž i na klasických základních školách značný podstav. „Město dalo Soukromé základní škole OPTIMA kladné stanovisko pro působení, i když spadá do gesce kraje. Upozornili jsme je však na to, že máme na základních školách značnou neobsazenou kapacitu, a to až kolem tisíce míst,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství Markéta Stará.

Soukromá základní škola stanovila školné na 1 500 korun měsíčně. V současné době zde probíhají dny otevřených dveří, a to každé úterý od 16 hodin. Rodiče mohou školu navštívit a zeptat se na vše, co je zajímá. „Nemáme klasické zápisy, ale dny otevřených dveří. Dochází k nám rodiče, kteří se o nás nějakým způsobem dozvěděli a zajímají se o naši školu,“ uvedla Lenka Kašová, jednatelka společnosti OPTIMA. Poslední den otevřených dveří se bude konat 31. května. „Do té doby mohou rodiče chodit a kontaktovat nás. V polovině června bychom měli mít přehled, jaký je zájem a zda se podaří třídy naplnit podle našich představ. Pro rodiče bychom v červnu udělali seznamovací schůzku, kde jim poskytneme všechny další informace,“ uvedla Lenka Kašová.

Čeština a matematika prioritou

Kapacita soukromé školy pro letošní školní rok je padesát dětí. „První rok bychom chtěli přijmout kolem 36 dětí. Vytvořili bychom dvě malotřídky. První a druhý ročník v jedné malotřídce s maximálně 18 žáky. V druhé by pak byl 3. a 4. ročník,“ prozradila jednatelka. Prioritou soukromé školy je individuální přístup k žákům, větší péče o ně a zaměření na český jazyk a matematiku. „Pokud je ve třídě méně žáků, můžeme se jim více věnovat, než jak je to jinde na školách, kde je na třídu pětadvacet až třicet žáků,“ říká Lenka Kašová. Podle ní je úskalím dnešní školní výuky hendikep dětí při práci s textem a jeho porozumění. „Projevuje se to i u maturit, kde je řada studentů neúspěšných právě proto, že neumějí pracovat s textem a pořádně mu porozumět. Problémem je ale i matematika, kde se situace také zhoršuje. Na toto bychom se u nás chtěli více zaměřit. Jednak na český jazyk a práci s textem, ale také na matematiku, a to jak klasickou, tak i s prvky matematiky profesora Hejného,“ uvedla ještě Lenka Kašová. Další pozitivum, které škola rodičům nabízí, je celodenní péče o žáky. Žáci budou trávit volný čas v družině, a pokud si to budou rodiče přát, budou se moci věnovat také školní přípravě a domácím úkolům. „Příprava na vyučování nebude povinná, ale tato možnost tu bude. Probereme s žáky to, co jim nejde. Když přijdou domů, domácí příprava bude opravdu minimální,“ říká dále jednatelka. Všechny ostatní předměty se budou na soukromé škole vyučovat obdobně jako na ostatních základních školách, včetně jazyků či počítačů apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!