V Chanově se demoluje

0
1291

Po třech letech se historie v Chanově znovu opakuje. Zmizel další, v pořadí už třetí panelák. Demolici domu s číslem 1 odstartovala v uplynulém týdnu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která sama usedla do bagru a speciálními kleštěmi se „zakousla“ do panelového skeletu.

V současné době je už panelový dům srovnán se zemí. Jeho demolice trvala zhruba čtyři dny. Na řadu by měl přijít i druhý ze dvou děravých a totálně zdevastovaných domů, a to blok č. 7. „Záměr je zbourat oba objekty ještě v letošním roce, ale bude záležet na klimatických podmínkách. Oba domy jsou nebezpečné svému okolí a nemají tu už co dělat,“ uvedl při zahájení demoličních prací mostecký primátor Jan Paparega s tím, že náhradní byty ale za paneláky město budovat prý v žádném případě nebude. Nepočítá se ale ani s demolicí dalších domů na kontroverzním sídlišti, byť stav některých dalších je už také na pováženou. Demolice obou paneláků by měla vyjít zhruba na tři miliony korun. Město na tento projekt získalo dotační prostředky. „Dotace činí osmdesát procent, a to maximálně do výše pěti milionů korun, takže město ušetří,“ potvrdil primátor. Ministryně pro místní rozvoj záměr města pochvalovala a ujistila, že Most může o dotace na demolici objektů žádat i v příštím roce. „Na místě zdemolovaných domů vznikne trávník, což kvituji. Podmínkou dotace totiž je, že tento pozemek, který je ve vlastnictví města, se nesmí minimálně po dobu deseti let prodat. Nechci, aby se stalo to, že obec pozemek prodá, pak se tady zase postaví dům, v němž budou žít osoby, které ho znovu zdevastují, a po pár letech by se tu mělo znova demolovat. I proto jsme dali dotační podmínky velmi přísné, ale zato efektivní,“ je přesvědčena Karla Šlechtová. Ministryně také připomněla, že se jednalo o historicky první vyhlášení projektů na demolice zchátralých objektů v majetku měst. „Počítám, že v příštím roce se počet žadatelů navýší, protože jsme rozšířili i okruh žadatelů. Mohou nově žádat i obce s rozšířenou působností, aniž by objekty byly součástí sociálně vyloučené lokality. Podobných domů je v ČR enormní množství,“ řekla ministryně Šlechtová. Poptávka na demolice je podle ministryně v rozmezí od tří do pěti miliard. Stát na takové množství ale prý tolik peněz nemá. „Na příští rok je na tyto programy uvolněna částka 130 milionů korun,“ prozradila ještě Karla Šlechtová a dodala: „Město Most má zájem o dotace i na příští rok. My se tomu bránit nebudeme, žádat může každý, kdo splňuje podmínky bez ohledu na to, zda již dotaci v předchozím roce dostal, nebo nedostal. Tedy i město Most má šanci získat další dotaci na další budovy, kterých je tady dost.“

K zemi půjde i dům v lokalitě Stovek

Město Most zvažuje v budoucnu i demolici dalších domů. Mělo by se jednat o demolici zchátralých objektů v lokalitě Stovek. „Ve Stovkách máme v plánu rovněž demolici dalšího objektu. Jsou zde čtyři zchátralé domy. Jeden je v majetku Mostecké bytové, kde se ale plánuje nový záměr, Domov Alzheimer. K zemi půjde pravděpodobně jeden ze zchátralých objektů ve 2B,“ připustil primátor Paparega. V této lokalitě dělá vrásky na čele městu i dům bývalé Besedy. „I tento objekt je ve velmi tristním stavu a začíná hrozit okolí. Dáme podnět stavebnímu úřadu, aby vlastníka domu obeslal,“ dodal první muž města.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!