V Litvínově se zastavili cyklo-běžci proti drogám

0
1239
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Litvínov se stal jedním ze čtyřiceti měst Čech a Moravy, ve kterém se zastavili cyklo-bežci 14. ročníku cyklo-běhu za Českou republiku bez drog 2016.

Se svým příběhem se při diskuzi s vedením města svěřila i cyklo-běžkyně Iveta. „Má dcera byla premiantka třídy. Pak se jí chvíli nedařilo, a tak vyzkoušela marihuanu. Bylo jí čtrnáct. V šestnácti vyzkoušela tvrdší drogy. Nabídl jí je ‚kamarád‘. Je to chytrá holka. Když si uvědomila, že je závislá na drogách, přišla si domů pro pomoc. Udělali jsme vše, co jsme mohli. Chtěla sama a chtěli jsme i my, její blízcí. A tak se to povedlo. Já sama sobě tenkrát slíbila, že jestli se má dcera dostane ze závislosti, budu jezdit v Cyklo-běhu. Mám najeto 1 313 kilometrů. A budu jezdit dál,“ vypráví příběh své rodiny Iveta. Její dcera také pomáhá. Mladým lidem vypráví o svých zkušenostech a radí jim, jak do závislosti nespadnout. Sama dobře ví, jak je to snadné.

Cyklo-běh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. „Tato aktivita chce upozornit na dlouhodobě zanedbané vzdělání na poli drogové prevence. Volá po zvýšení drogové gramotnosti a osvěty v naší zemi, kde výrobci a distributoři drog jsou stále rafinovanější a zneužívají dětskou naivitu a neznalost toho, co drogy jsou a co způsobují, a především zneužívají lhostejnost rodičů a institucí,“ říká k akci mluvčí iniciativy Pavel Mudra. Cyklo-běžce přijalo vedení města na radnici. Diskutovali o možnosti efektivního protidrogového vzdělávání stejně jako o řešení pro ty, kteří už do drog spadli, o Hubbardově detoxikačním programu, který funguje výhradně bez použití náhražkových drog. „Zároveň probíhala v ulicích Litvínova pouliční osvětová kampaň, kde byly občanům zodpovídány dotazy ohledně problematiky drog a účinné prevence,“ doplnil Pavel Mudra.

Nad akcí převzal záštitu Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR. Akci organizuje občanské hnutí ŘEKNI NE DROGÁM – ŘEKNI ANO ŽIVOTU. Cyklo-běh se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který připadá na 26. červen. „Trasa letošního Cyklo-běhu vede přes 40 měst Čech a Moravy. Čítá 1 200 kilometrů. Tým 8 až 10 cyklistů-běžců, kteří sami žijí život bez drog, urazí tuto vzdálenost za 12 dní. Čeká na ně průměrná denní vzdálenost 120 kilometrů. V průběhu tohoto maratonu navštěvuje desetičlenný tým představitele měst a mluví s nimi o problematice drog a jejím řešení, které spočívá v prvé řadě ve zvýšené protidrogové osvětě v daném městě a jeho okolí,“ prozradil dále Pavel Mudra. Přímo na trase Cyklo-běhu se v naplánovaných městech zastavuje tým lektorů protidrogového vzdělávání a dodává přednášky pro děti a mládež s názvem Pravda o drogách. „Studie naznačují, že mladí lidé, kteří nezačali brát drogy do svých 21 let, již s největší pravděpodobností s drogami nikdy nezačnou,“ upozorňuje na nebezpečí drog zejména pro děti a mládež Pavel Mudra.

Ze statistiky občanské hnutí ŘEKNI NE DROGÁM – ŘEKNI ANO ŽIVOTU: V České republice je odhadováno 300 000 náctiletých ve věku 15-19 let, kteří se již dostali do kontaktu s ilegální drogou. Vzhledem k tomu, že v samotné zemi žije okolo 622 000 těchto dospívajících vůbec, měl zkušenost s nelegální drogou téměř každý druhý teenager! Z výsledků průzkumu žije v ČR 60 000 denních uživatelů marihuany, z nichž je 30 000 závislých. Podle celkových odhadů máme v naší zemi 150 000 rizikových uživatelů marihuany. Není známo, kolik jich vlastní řidičský průkaz. Věková hranice zneužívání drog se snížila k 10 letům věku dítěte!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!