V muzeu uvidíte velkolepou výstavu

0
335

Mostečané, i všichni ostatní, kteří se těšili na proslulou terakotovou armádu, se konečně dočkali. Světový unikát totiž v těchto dnech dorazil do Mostu. Desítky čínských válečníků z pálené hlíny a jejich vozataje si mohou v Oblastním muzeu v Mostě návštěvníci dosytnosti prohlížet až do 7. ledna 2018.

Slavnostní zahájení vernisáže v mosteckém muzeu otevřelo velkolepou a atraktivní podívanou, kterou se mnohým ve skutečnosti nepoštěstí vidět ani jednou za život. I když se jedná o repliky čínských válečníků, vyrobených a dovezených přímo z čínského Sianu, jedná se o nejdokonalejší a nejvěrnější kopie.

V Mostě je ke zhlédnutí 68 certifikovaných kopií soch bojovníků v životní velikosti, dvě sochy koňů, zbraně a replika bojového vozu. Každá figura je věrnou kopií té originální. Čína originály terakotové armády nepůjčuje, navíc se jedná o kulturní památku UNESCO. Poskytovatelé výstavy, firma GOVIN, s. r. o., přivezli repliky bojovníků z Číny do ČR v roce 2016. Most je teprve třetím místem v republice, kde mají lidé možnost unikátní výstavu terakotových vojáků vidět. „Tak, jako tady v Mostě byla unikátní přeprava děkanského kostela Panny Marie, tak stejně tak unikátní pro nás bylo přepravit výstavu ze Sianu z Číny až sem do Mostu. Celá tato přeprava trvala 4 měsíce, realizovala se v kontejnerech, vlakem, lodí, v kamionech a nakonec ještě na ještěrce, aby se vše vyložilo a umístilo do muzea,“ popsal k instalování výstavy do muzea v Mostě Tomáš Pala z poskytovatelské firmy GOVIN. Celková váha výstavy činí 13 tun, každá socha váží kolem 200 kilogramů (koně 600 kg). Sochy jsou dělané v nadživotní velikosti, tak jak jsou i původní – tedy 180 cm na každého vojáka. „Terakotová armáda byla objevena v roce 1974, což je zajímavé i tím, že kdyby se to stalo o pět let dříve, tak by už v dnešní podobě nemusela existovat. V té době se v Číně neděly zrovna příjemné věci a probíhala tu kulturní revoluce,“ uvedl k dalším zajímavostem terakotové armády Tomáš Pala. Ani cena výstavy není zanedbatelná. „Když se rozhlédnete po těchto sochách, uvidíte několik luxusních mercedesů,“ dodal pro představu Kamil Burda ze společnosti GOVIN. Armáda je proto přísně střežena kamerovým systém, přičemž zaměstnanci muzea po zavíračce kontrolují všechny sochy, zda nedošlo k nějakému poškození.

Světový unikát v Mostě

Přesně tři měsíce mají na to lidé zhlédnout Terakotovou armádu v mosteckém oblastním muzeu. Navštívit ji tu mohou denně. Kvůli obrovskému zájmu muzeum totiž zrušilo zavírací pondělky a terakotové bojovníky si můžete prohlížet i začátkem týdne. Podrobné časy prohlídek najdete na www.muzeummost.cz.

Zahájení výstavy se zúčastnila řada významných hostů nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Zástupci poskytovatelských firem, ale i Ústeckého kraje v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. „Jsem rád, že Ústecký kraj má v oblastním muzeu v Mostě takového ředitele, který na sebe byl ochoten převzít tuto obrovskou zodpovědnost připravit takovouto výstavu se svými spolupracovníky, až do momentu vernisáže. Přestože nejsme na koncertě ani v divadle, tak bych všem chtěl popřát krásný kulturní zážitek,“ pronesl před slavnostním zahájením výstavy hejtman, pod jehož záštitou se výstava koná. „Děkuji všem partnerům při propagaci výstavy, a především Ústeckému kraji, který se postaral o finanční krytí celého tohoto záměru, protože není jednoduchá záležitost tuto výstavu zorganizovat, ale i sem k nám dostat. Děkuji také za podporu městu Most a mosteckému dopravnímu podniku,“ uvedl děkovnými slovy také ředitel Oblastního muzea v Mostě Michal Soukup a ještě připomněl, že výstava jednak zapadá do podzimního plánu muzea, protože si připomíná Mezinárodní den archeologie. Na druhé straně zdůraznil i její kulturní a celospolečenský význam. „Terakotová armáda prvního císaře navíc patří k deseti nejvýznamnějším světovým archeologickým nálezům 20. století. Je srovnatelná s pohřebními areály v Egyptě či s komplexy Angkor Vat. Terakota samozřejmě nemůže cestovat po světě, je to památka světového dědictví UNESCO, to znamená, že pokud se vůbec dostane na oči českého návštěvníka Oblastního muzea v Mostě, tak pouze v podobě kopií. A je velikým štěstím, že nám tuto možnost právě firma Govin nabídla,“ podotkl ředitel muzea. Výstava potrvá v muzeu do 7. října 2018.

 • Prohlídka komentované výstavy trvá hodinu až půldruhé hodiny.
 • V rámci výstavy můžete zhlédnout i zajímavý dokument. Ti, kterým by to bylo málo, si mohou objednat komentované prohlídky, na telefonu č. 604 162 877 nebo na info@muzeum-most.cz
 • Dosud odkrytý prostor hrobky, kde je císařova hliněná armáda umístěna, zabírá plochu 2,6 hektaru, přibližně tedy dvě třetiny Václavského náměstí.
 • Terakotová armáda je ukázka neuvěřitelné kulturní vyspělosti Číny.
 • Součástí výstavy je i fotokoutek, kde se mohou lidé nechat se sochami vyfotografovat.
 • Výstava je rozprostřena v mosteckém muzeu na 400 metrech čtverečních. Muzeum skýtá jeden z největších výstavních sálů, které má severočeské výstavnictví k dispozici.
 • Původní terakotová armáda čítá 8 000 soch a je dlouhá 14 km. Měla střežit prvního čínského císaře v jeho posmrtném životě.
 • Z Mostu by měla Terakotová armáda putovat do jižních Čech a organizátoři zvažují její prezentaci i na Slovensku.
 • Most je třetím městem v republice, kde mají lidé možnost čínské válečníky z proslulé terakotové armády vidět. První bylo nákupní centrum OAZA v Kladně, kde ale nebyla výstava v takovém rozsahu. Od 20. prosince 2016 do 31. března 2017 byla instalována Terakotová armáda v Karlových Varech. Zhlédlo ji tu na 17 tisíc návštěvníků.
 • K výrobě bojovníků používali Číňané žlutou sprašovou hlínu, do které přidávali bílý křemen. Bojovníci mají do detailu propracované obličeje, které se liší jeden od druhého.
 • Hrobka, kde se terakotová armáda nachází, není dodneška do detailu prozkoumaná. Archeologové se však v nejbližší době do jejího nitra v plánu pouštět nemají. Kvůli údajným pastím to považují za příliš nebezpečné. Jednak zde mohou číhat nastražené samostříly, zápalné systémy či propadliště. Především pak je ale v hrobce podle dochovaných zpráv vysoká koncentrace jedovaté rtuti.
 • Zhotovení terakotové armády trvalo přibližně 11 let. V současnosti trvá výroba věrné repliky jednoho vojáka (s využitím tehdejších technik a materiálů) několik měsíců.
 • Lidé si mohou na výstavě zakoupit spoustu suvenýrů, magnetů, ale také sošky terakotových vojáků, dokonce i půlmetrového vojáka.
 • Armáda je hlídána kamerovým systémem, každý večer probíhá také kontrolní prohlídka, zda není poškozena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!