Varovné SMS: O havárii pošle první zprávu chemička!

0
591

Město Most už má funkční SMS InfoKanál. Do systému nyní vstoupil i Unipetrol. Chemička tak bude první, kdo by měl informovat občany varovnou SMS o nenadálé události. Město kromě varovných SMS zpráv zvažuje i veřejný rozhlas.

Město Most jednalo s Litvínovem a společností Unipetrol RPA o varovném systému prostřednictvím SMS zpráv. Uzavřeli mezi sebou třístrannou smlouvu. „Smlouvu jsme řešili poměrně dlouho a k mému potěšení je už zasmluvněna. První, kdo bude rozesílat varovnou SMS zprávu, tak abychom se nemuseli dotazovat, co se v chemičce stalo, bude Unipetrol. Zprávu pak dostanou všichni, kteří jsou v systému zaregistrováni,“ sdělil primátor Mostu Jan Paparega. V Mostě se do systému podle vedení města zaregistrovalo už kolem dvanácti set subjektů. V případě vzniku mimořádné události by se měl podle smlouvy také Unipetrol podílet na nákladech, které vzniknou v souvislosti s rozesíláním SMS zpráv.„Tím, že Unipetrol rozešle zprávu jako první, nedojde k časovému skluzu a všichni zaregistrovaní do systému dostanou informaci včas. Obsah krizové SMS zprávy bude mít pouze informativní a doporučující charakter. Nevyhlašuje poplach ani nestanovuje pokyny pro veřejnost,“ upozornila tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková s tím, že tato pravomoc náleží Integrovanému záchrannému systému či orgánům státní správy a samosprávy.

Varovat by mohl i rozhlas

O krizové události by se také mohli Mostečané dozvědět například z veřejného rozhlasu. „I touto možností se zaobíráme. Jednáme se společnostmi, které tento systém nabízejí. Na základě dohody s radními nyní zadáme studii proveditelnosti, na jejímž základě zjistíme orientační náklady či například, kde by měly být tlampače rozmístěny,“ říká primátor Jan Paparega. Podle mostecké radnice má varovný systém prostřednictvím tlampačů výhodu i v tom, že může fungovat jako veřejný rozhlas. Na realizaci tohoto druhu varovného systému by navíc město mohlo získat dotační prostředky. „Na podzim bude vyhlášena jedna z posledních výzev tohoto druhu, do které bychom se mohli zapojit. Během prázdnin, kdy by měla vzniknout studie, zjistíme, jak by měla být realizace náročná a podle toho se rozhodneme,“ sdělil ještě náměstek primátora Marek Hrvol.

 

Zájemci, kteří se chtějí zaregistrovat do SMS InfoKanálu, díky němuž budou informováni o nenadálé události prostřednictvím SMS, to mohou udělat na www.infokanal.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!