Velkolepá oprava parku má stopku

0
565

Velké a atraktivní záměry mělo současné vedení radnice s parkem Střed nad sportovní halou. Park plánovalo rekonstruovat a vylepšit atraktivními prvky. Dotace na tuto akci ale zatím nejsou.

Projektová žádost Proměny uhelné krajiny, kdy měla v parku Střed vzniknout naučná stezka včetně přednáškové síně, může být v rámci programu přeshraniční spolupráce ČR– Svobodný stát Sasko zpracována jen jako náhradní projekt. To znamená, že by mohl být finančně podpořen z uvedeného programu nejdříve koncem roku 2018. Předpokládané náklady na projekt přitom činí zhruba 1 750 000 Kč bez DPH. Náklady na celou realizaci pak kolem třiceti milionů korun. „Projekt jsme podávali v rámci českosaské spolupráce. Dostali jsme ale vyrozumění s tím, že finančních prostředků v tomto programu je už jen velmi málo a jsou už téměř všechny vyčerpané. Takže můžeme jen čekat, zda se do tohoto programu peníze vrátí z úspor z ostatních projektů,“ připustil náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol. Zároveň ale ujistil, že město chce stůj co stůj projekt realizovat a dotáhnout do zdárného konce. „Na radě jsme se rozhodli, že budeme na tomto projektu trvat a vyčkáme. Zároveň ale budeme hledat jiné dotační výzvy,“ vysvětlil náměstek s tím, že pokud se žádná nevyskytne a nedopadl by ani již zmíněný program, muselo by město projekt na rekonstrukci značně okleštit. „Zavázali jsme se, že do konce volebního období chceme s tímto parkem něco udělat. Jestli nenajdeme žádnou dotační výzvu, tak bychom park a jeho revitalizaci realizovali už v příštím roce a udělali bychom jej omezeně, nikoliv v rozsahu třiceti milionů korun,“ nastínil možnou variantu Marek Hrvol. Ve skutečnosti by to znamenalo, že by se nerealizovala v parku žádná středová edukační zóna s pódiem, tartanová plocha ani vodotrysky či stezka a další vymoženosti. „Jednalo by se jen o základní úpravy, jako například oprava chodníků, zrušení bazénků, údržba zeleně apod.,“ vyjmenoval náměstek a upozornil, že je zatím ještě předčasné dělat konečné závěry.

Vandalové by měli smůlu

Pokud by město dotaci nezískalo, jednu výhodu by to však mělo. Nenaplnily by se tak obavy některých zastupitelů a představitelů města, že by došlo na jeho devastaci, a to nepřizpůsobivými a dalšími problematickými obyvateli ze sousedních Stovek. Ti to totiž mají do parku jen přes ulici, často se sem stahují a dělají tu nepořádek. Ostatní občané proto park využívají jen velmi omezeně. „V parku počítáme s vandaluvzdornými prvky právě proto, aby nedocházelo k častému ničení atrakcí,“ připomněl ještě náměstek Hrvol.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!