Většina chodců porušuje zákon!

0
995

Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na viditelnost chodců proběhla v uplynulých dnech na Ústecku. A nedopadla dobře. Lidé nosí reflexní prvky jen minimálně.

Cílem bylo snížit a eliminovat dopravní nehodovost s účastí chodců a znovu upozornit na základy bezpečného pohybu chodců po pozemních komunikacích.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích totiž ukládá chodcům pohybujícím se mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, povinnost mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky silničního provozu. „V průběhu akce bylo zkontrolováno 193 chodců, kdy 111! z nich bylo bez reflexních prvků. Policisté proto apelovali na chodce, aby si uvědomili, jak je mnohdy i životně důležité být dostatečně viděn pro ostatní účastníky silničního provozu. Každý chodec by si měl být vědom, že zodpovídá za svou vlastní bezpečnost při pohybu na pozemní komunikaci a měl by udělat vše pro to, aby se vyhnul tragickému střetu,“ upozornila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Policisté kontrolovaným chodcům při akci rozdávali reflexní pásky, což s nadšením vítali. Mnozí však již reflexními prvky vybaveni byli. „Reflexní pásky, ale také další reflexní doplňky či přívěsky jsou dnes již snadno dostupné na mnoha prodejních místech, třeba i na poštách, v trafikách či na čerpacích stanicích. Dostačující může být i sportovní oblečení, boty nebo školní batohy, které dnes bývají již reflexními prvky opatřeny,“ radí všem Veronika Hyšplerová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!