Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům!

0
269

Chatové oblasti policisté kontrolují opakovaně v průběhu celého roku. V těchto dnech se policisté více zaměřili na chatové oblasti na Teplicku. Namátkovou kontrolu zabezpečení rekreačních objektů provedl psovod se svým služebním psem společně s preventistou. Policisté procházeli rekreační oblasti a kontrolovali zajištění chat a chalup. Při kontrolách sledovali, zda některý z objektů nebyl narušen. Přítomným chatařům policisté předávali preventivní informace a upozorňovali je, jak minimalizovat riziko vykradení jejich přechodného obydlí. Při této kontrole rekreačních oblastí nebylo narušení u žádného z kontrolovaných objektů zjištěno.

Krádeže vloupáním do rekreačních objektů 2019 – 2021 (leden – listopad).
vloupání 2021.png
V zimě navštěvují majitelé rekreačních objektů své zahrádky, chaty a chalupy méně než v jiných ročních obdobích. Toho nezřídka využívají zloději, kteří z opuštěných rekreačních objektů kradou vše, co mohou zpeněžit, často mizí i potraviny a nápoje, které zde majitelé zanechali. Policisté registrují i případy, kdy v opuštěných objektech zloději po dobu i několika dnů přespávají.

Právě v zimním období může ve větší míře docházet k vloupání do rekreačních objektů, je proto důležité svůj majetek chránit a řádně ho zabezpečit a eliminovat tak pravděpodobnost vykradení.

Je na každém majiteli nemovitosti, aby si svůj majetek řádně zajistil a co nejvíce eliminoval možnost vloupání. Pomoci lidem se zabezpečením majetku má i projekt Policie České republiky „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Policisté pro spoluobčany připravili mobilní aplikaci „Zabezpečte se“, která je volně ke stažení na Google Play, App Store, nebo ZDE.

Informace o možnostech zabezpečení majetku je možné najít také na stránkách https://www.stopvloupani.cz/.

Možnosti zabezpečení rekreačních objektů

Základem každého zabezpečení objektu jsou mechanické zábranné prostředky. Dokážou pachatele zdržet, případně odradit od jeho úmyslu. Aplikují se na riziková místa, kterými jsou okna, dveře, prosklené verandy, násypové otvory, vikýře, koupelnová okénka a podobně. Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty (garáž, kůlna, dřevník, hospodářské stavby).

Velký význam má i kvalitní oplocení pozemku (plot laťkový, zděný, pletivo, žiletkový drát). Funkci plotu umocňuje, máte-li na pozemku vycvičeného hlídacího psa. Ke snížení rizika vloupání kromě techniky přispívají svým dílem i nejrůznější opaření, která v některých případech zloděje odradí.

Základní preventivní opatření

 • Pravidelná péče o zahradu – v zimě je to odklizený sníh, v létě posekaný trávník, ošetřené záhony, shrabané listí, pořádek, uklizené zahradní nářadí a technika.
 • Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat (i krátká přítomnost v zimních měsících a např. prošlapaná cestička ve sněhu či odhrabaný sníh vyvolává dojem užívaného objektu).
 • Dokonalý výhled na vstupní branku či vrata, odstranění převislých větví přes plot, správné situování stavby ve vztahu k poloze pozemku, uzamykání vstupních i ostatních dveří v domku, přilehlých prostorů, skleníků, chlívků apod.
 • Kvalitní osvětlení objektu a jeho okolí.

Preventivní rady a doporučení

 • Mít objekt dostatečně pojištěn.
 • Všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.
 • Nejrůznější sousedská výpomoc (udržujte dobré vztahy se sousedy a dohodněte se na vzájemné kontrole vašich objektů, vyměňte si telefonní čísla).
 • Nenechávat v chatách v době nepřítomnosti cenné věci – pachatelé krádeží odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit např. elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí, elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, propanbutanové lahve i pohonné hmoty v kanystrech atd.
 • Pro případ vloupání si poznamenat výrobce, model a sériová čísla případně výrobní čísla přístrojů a věcí, pořídit kvalitní fotodokumentaci věcí, markantů a výrobních čísel (evidujte také název věci, pořizovací cenu, rok pořízení – při vyšetřování po vás budou požadovány uvedené údaje policií pro potřeby následného pátrání a pojišťovnou při uplatnění náhrady případné škody).
 • Pokud dojde k vloupání, ihned po zjištění vše oznámit policii.
 • V případě narušení objektu minimalizovat pohyb uvnitř do příjezdu policie, neuklízet, nemanipulovat s věcmi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!