Homerlive
http://www.homerlive.cz/zamek-v-litvinove-slape-nad-ocekavani/

Zámek v Litvínově „šlape“ nad očekávání
Pochvala se hrnula po posledním jednání rady města na hlavy pracovníků propagace, kteří mají na svědomí program na zámku Valdštejnů. Zámek podle starostky města Kamily Bláhové funguje skvěle. Počet návštěvníků za poslední dva roky se zdvojnásobil.

Zatímco v roce 2016 navštívilo zámek v Litvínově 4 000 lidí, za rok 2017 už jich bylo bezmála 8 000. Příjem ze vstupného byl ve výši 210 360 Kč. Počet neplatících návštěvníků se pohybuje řádově kolem 2 tisíc, jedná se o účast na koncertech a divadle na nádvoří, doprovody rodičů při dílničkách pořádaných pro děti, vernisáže a podobně. Zámek navštívili žáci mateřských škol i ostatních škol nejen z Litvínova, ale i z Mostu a okolí. Byly pro ně připraveny dílničky spolu s prohlídkou zámku. Program workshopů a výstavy byly nabídnuty k využití pořadatelům příměstských táborů. „Měli jsme období, které zámku nepřálo. Zámek pomalu chátral a byl uzavřený veřejnosti. Bylo nám ale líto, že je nevyužívaný. Podařilo se nám přesvědčit zastupitelstvo kraje, aby zámek převedli Litvínovu. Pak jsme ale museli najít prostředky na náročnou rekonstrukci zámku. I to se povedlo. Získali jsme dotaci desítky miliónů korun na obnovu historického dědictví,“ popsal peripetii se zámkem Valdštejnů místostarosta města Milan Šťovíček. Provoz zámku město vyjde ročně na 1,7 mil. korun. „Je to přijatelný náklad. Původně jsme počítali s částkou 4 až 6 miliónů korun,“ uvedla starostka města Kamila Bláhová. Kromě akcí v zámku Valdštejnů zaměstnanci propagace města zajišťují i další akce v rámci celého města. Stěžejními a hojně navštěvovanými jsou Valdštejnská slavnost, Svatomichaelská slavnost a Krušnohorské Vánoce. „V rámci Svatomichaelské slavnosti byla vyhlášena akce ‚Šití veselých polštářků‘ pro dětské onkologické pacienty. Zorganizován byl i jejich prodej ve spolupráci s DONOR, z. s. Program Krušnohorských Vánoc byl tradičně rozložen do několika dnů, velkou účast zaznamenalo Rozsvěcení vánočního stromu a Silvestr na náměstí s ohňostrojem ve Voigtových sadech. Došlo i na oblíbené Setkání turistů a cykloturistů, Velikonoce v zámku Valdštejnů. Velkou návštěvnost s kladným ohlasem opět zaznamenala Oslava sklizně a řemesel v zámku, v zámeckém parku a ve Voigtových sadech. Pracovnice propagace se mimo jiné podílí na provozu zámku, průvodcovské činnosti, organizaci výstav, koncertů a akcí v jeho prostorách. Některé z akcí probíhají ve spolupráci s Destinační agenturou Krušné hory, o. p. s. Oblíbené akce budou pokračovat i v letošním roce,“ připomněla Dáša Wohanková z propagace města. V letošním roce navíc město od září do listopadu nabídne nejen svým občanům bohatý program k oslavám 100. výročí vzniku Československa společně s organizacemi zabývajícími se kulturně-společenským děním ve městě.

100. VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA - program září - říjen:

ŽIVOT V LITVÍNOVĚ ZA PRVNÍ REPUBLIKY

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ Z OBDOBÍ PRVNÍ REPUBLIKY - Veřejnost bude vyzvána k zapojení se do fotografické výstavy. Fotografie zachycující život v Litvínově v letech 1918-1938 (rodiny, sport, kultura, spolky, budovy, interiéry, hračky…)

DŮM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ - Docela velké divadlo uvede příběh ztraceného hereckého deníku, jehož nález umožní s pomocí písniček návrat do minulosti jednoho hereckého osudu, jednoho divadla a jedné malé země uprostřed Evropy.

SLAVNOSTNÍ DEN K 100. VÝROČÍ VZNIKU ČR - 28. 10. v zámku Valdštejnů, jarmark, jízda kočárem, výstava květin, dílničky pro děti i dospělé, pohádka, lampionový průvod, sázení lípy, ohňostroj.

SLAVNOSTNÍ KONCERT ČESKÉHO HOUSLISTY PAVLA ŠPORCLA - 29. 10. kostel sv. Michaela archanděla

DIVY LÁSKY A HUDBY V REPUBLICE ČESKÉ - Kulturně společenské centrum Citadela, velký sál - slavnostní koncert dámského tria OPERA DIVAS.

DÉMANTY NOCI, TGM OSVOBODITEL, KLAPZUBOVA XI, ZBOROV, KRISE - Promítání filmů - Kulturně společenské centrum Citadela.

TEMATICKÉ PŘEDNÁŠKY S VÝSTAVOU FOTOGRAFIÍ - Městská knihovna Litvínov.
Post date: 2018-03-16 10:00:54
Post date GMT: 2018-03-16 09:00:54