Zápisy se blíží, v Mostě poprvé i elektronicky

0
1091

Velký den pro budoucí prvňáčky se blíží. Zápisy do jedenácti mosteckých základních škol, zřízených městem, se uskuteční ve čtvrtek a pátek 5. a 6. dubna, a to v době od 13 do 17 hodin. Na 4. ZŠ v ulici V. Talicha se letos uskuteční poprvé i elektronická rezervace termínu zápisu.

Elektronická rezervace času termínu zápisu je v Mostě naprostou novinkou. Letos se v Mostě ale uskuteční pouze na 4. základní škole v ulici V. Talicha. „Tato škola se stane průkopníkem na Mostecku. Rodiče se díky elektronické rezervaci termínu budou moci objednat k zápisu na určitou dobu a nečekat dlouhé fronty. V objednaném termínu pak budou přijati k zápisu přednostně. Je to vlastně obdoba, jako se můžeme elektronicky objednat na úřad či k lékaři,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství Markéta Stará.

Na ostatních školách se odehraje klasický zápis tak, jak jsou rodiče a učitelé zvyklí. „V případě 4. ZŠ si rodiče najdou na webu školy příslušné informace a registraci termínu času zápisu provedou. Byli k tomu i proškoleni na dnu otevřených dveří. Ti, co nemají přístup k internetu, se nemusejí obávat, protože pro ně bude vyčleněna třída, kde s nimi pedagogové zápis vyřídí,“ ujistila náměstkyně.

Elektronické rezervace mají několik výhod, jednak pro rodiče, kteří nemusejí čekat ve frontách a budou si moci naplánovat na zápis čas, jak potřebují. Ulehčení práce je to i pro učitele.

„4. ZŠ je průkopníkem a myslím si, že se postupně přidají i ostatní školy. Ty jsou k tomu vybaveny, co se týče techniky IT, na rozdíl od našich mateřinek, kde se zatím elektronická rezervace termínu zápisu neplánuje,“ informovala dále Markéta Stará.

Zápisy budoucích prvňáčků se v letošním roce uskuteční v jiný den než v předchozích dvou letech. Tehdy se konaly v pátek a v sobotu, kdy byl na školách už klid a nepohybovalo se tu tolik dětí. Tentokrát ředitelé preferují čtvrtek a pátek, protože sobotu chtějí mít volnou. „Mají na to právo, někteří s tím sice nesouhlasili, ale většina ředitelů si toto odhlasovala a ostatní se museli podřídit, protože máme ve městě termín pro všechny naše školy stejný,“ podotkla náměstkyně Stará.

K zápisům by se v letošním roce mělo dostavit kolem sedmi stovek dětí. Volných kapacit je na mosteckých školách dostatek. „Volných kapacit je dost, kolem tisícovky, takže je otevřená cesta i pro děti z okolních obcí,“ uvedla náměstkyně.

K zápisům i pětileté děti

K zápisům mají povinnost dostavit se děti, které dosáhnou do konce srpna věku šesti let a ty, které dostaly v loňském roce odklad. Dostavit se však mohou i děti mladší. „I v loňském roce se k zápisům dostavily pětileté děti, kterým v září ještě nebude šest let. Je to ale minimální počet, jde o ty děti, které dosáhnou šesti let v přelomovém období. Pochopitelně k zápisu musejí mít potvrzení od lékaře, že jsou schopné školní docházku zvládnout. Toto nemůže rozhodovat rodič,“ dodala na vysvětlenou náměstkyně Stará.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!