Zkontrolujte si řidičáky! Více jak dvěma tisícům řidičů na Mostecku propadá

0
954

Mostečané, zkontrolujte si svůj řidičský průkaz. Více než dvěma tisícovkám řidičů totiž stávající řidičský průkaz již propadl nebo do konce roku pozbude platnost. Výměna je bezplatná a front se nemusíte, na rozdíl od pokuty na silnicích, obávat.

Během roku 2017 vypršela či ještě vyprší platnost více než 800 tisícům řidičských průkazů v ČR. Jedná se o průkazy z roku 2007 s platností na 10 let, kterých bylo vydáno v tomto roce nejvíce v historii. Jen v případě správního obvodu města Mostu se to dotýká 5 175 řidičských průkazů. „Zatímco v polovině roku zbývalo vyměnit přes tři tisíce dvě stě řidičských průkazů. Teď před koncem roku je podle statistiky Ministerstva dopravy na Mostecku dosud nevyměněno 2 296 řidičských průkazů, jejichž platnost skončila nebo ještě skončí v letošním roce,“ uvedla tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Největší počet platných řidičských průkazů vypršelo podle údajů ministerstva dopravy během března, další masivnější vlna propadajících řidičáků nastala právě v těchto měsících, tedy během října a listopadu.

Zatím zvládají výměny řidičských průkazů úředníci magistrátu bez problémů a bez náporu. „Lhůta pro vydání řidičského průkazu je ze zákona 20 dnů, průměrně je vyroben však za zhruba 8 až10 dnů,“ uvedl šéf odboru správních činností mosteckého magistrátu Jaroslav Mareš.

Propadlý řidičák by neměli řidiči riskovat. „Na oddělení matriky a dokladů žádný postih řidiče s propadlým řidičským průkazem při žádosti o jeho výměnu nečeká. V případě, že je zastaven policisty, je mu ale řidičák odebrán a celá záležitost je řešena jako přestupek. V tomto případě je pokuta dle zákona od 2 500 Kč do 5 000 Kč,“ apeluje na řidiče Jaroslav Mareš.

Papírová fotka skončí

Už v brzké době se mohou těšit řidiči ale na novinky, které se budou týkat právě řidičských průkazů a jejich výměn. „Vydání nebo výměny průkazů budou nově možné kdekoliv, nejen v místě trvalého bydliště jako dosud. Skončí také nutnost papírové fotografie (ta bude nadále nutná pouze u mezinárodních řidičských průkazů), úřad si nově opatří její digitální podobu z registru veřejné správy, nebo ji budou muset úředníci zhotovit vlastním fotoaparátem,“ prozradil dále Jaroslav Mareš. S novinkou také ale stoupne cena. „Dojde ke zvýšení poplatku za vydání průkazu, a to ze současných 50 na 200 korun,“ potvrdil šéf správního odboru.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!