Homerlive
http://www.homerlive.cz/hornicke-muzeum-slibuje-velke-kuriozity/

Hornické muzeum slibuje velké kuriozity
Tento týden se znovu po zimní přestávce otevírají brány Podkrušnohorského technického muzea. Na letošní sezónu se opět chystají zajímavé akce a novinky. Tou největší je oprava těžní věže s interaktivními zážitky.

Jedním z největších překvapení pro návštěvníky hornického muzea má být simulovaná klec, v níž horníci fárali do šachty. Díky speciálním efektům by tato expozice mohla patřit mezi nejzajímavější a také nejatraktivnější lákadla v muzeu. „Požádali jsme o evropské dotace, které jsou ve větším objemu a až zhruba v červnu se dozvíme, jestli jsme byli úspěšní. Peníze bychom chtěli využít na opravu těžní věže,“ uvedl ředitel muzea Zbyněk Jakš. I z toho důvodu se zatím muzeum nechce pouštět do žádných větších akcí. I přesto, že zatím není stoprocentně jasné, zda se vše podaří, muzeum chystá i pro letošní rok řadu zajímavých akcí. „Teprve začínáme, i když lidé do muzea chodili i v lednu a v únoru, kdy je muzeum zavřené. Větší nápor očekáváme ale zhruba až od dubna a května,“ informoval dále Zbyněk Jakš.

Do výčtu akcí, které nebudou letos chybět, patří i dětský den. „Letos chystáme nejen dětský den, ale i spoustu akcí i mimo muzeum. Spolupracujeme se spolkem Severočeských havířů a letos připravujeme u příležitosti dvacátého výročí fungování tohoto spolku významnou akci, kdy bychom k nám chtěli pozvat i horníky ze střední Evropy,“ prozradil ředitel muzea. Mělo by se podle jeho slov jednat o velký průvod horníků městem. Ten by se měl uskutečnit v rámci Mostecké slavnosti. Další akce se pak chystají i na mosteckém Prvním náměstí. „Zatím je to všechno ještě v plenkách a vše ještě ladíme,“ dodal Zbyněk Jakš.
Co uvidíte v hornickém muzeu?

Za vidění stojí bezpochyby i nedávno opravený parní těžní stroj, dále různé dobývací metody, které se požívaly u nás v regionu, ať jde o komorování, stěnování, ražbu chodeb a další. Návštěvníci se zde mohou seznámit také s expozicí rudného dobývání či klasickou expozicí dobývání uhlí, kde se používalo ruční nářadí. Za zhlédnutí stojí simulovaná štola a také řetízkové koupelny. „Na povrchu máme k vidění unikátní stroje jako je parní lokomotiva, obří buldozer Caterpillar a jiné. Ve výhledu máme i další stroje, které bychom chtěli lidem ukázat,“ uvedl dále ředitel Jakš. Muzeum totiž plánuje ukázku pásového dopravníku. „Lidé by tak viděli, jaký je rozdíl mezi hlubinným a povrchovým dobýváním. Problém je spíš v tom, že například pohonná stanice, která je součástí pásového dopravníku, má skoro 40 metrů. Otázkou tedy bude, jak se nám sem tento exponát podaří dostat,“ dodal ještě Zbyněk Jakš.
Post date: 2016-03-04 10:21:31
Post date GMT: 2016-03-04 09:21:31