Hornické muzeum slibuje velké kuriozity

0
1116
Hornické muzeum

Tento týden se znovu po zimní přestávce otevírají brány Podkrušnohorského technického muzea. Na letošní sezónu se opět chystají zajímavé akce a novinky. Tou největší je oprava těžní věže s interaktivními zážitky.

Jedním z největších překvapení pro návštěvníky hornického muzea má být simulovaná klec, v níž horníci fárali do šachty. Díky speciálním efektům by tato expozice mohla patřit mezi nejzajímavější a také nejatraktivnější lákadla v muzeu. „Požádali jsme o evropské dotace, které jsou ve větším objemu a až zhruba v červnu se dozvíme, jestli jsme byli úspěšní. Peníze bychom chtěli využít na opravu těžní věže,“ uvedl ředitel muzea Zbyněk Jakš. I z toho důvodu se zatím muzeum nechce pouštět do žádných větších akcí. I přesto, že zatím není stoprocentně jasné, zda se vše podaří, muzeum chystá i pro letošní rok řadu zajímavých akcí. „Teprve začínáme, i když lidé do muzea chodili i v lednu a v únoru, kdy je muzeum zavřené. Větší nápor očekáváme ale zhruba až od dubna a května,“ informoval dále Zbyněk Jakš.

Do výčtu akcí, které nebudou letos chybět, patří i dětský den. „Letos chystáme nejen dětský den, ale i spoustu akcí i mimo muzeum. Spolupracujeme se spolkem Severočeských havířů a letos připravujeme u příležitosti dvacátého výročí fungování tohoto spolku významnou akci, kdy bychom k nám chtěli pozvat i horníky ze střední Evropy,“ prozradil ředitel muzea. Mělo by se podle jeho slov jednat o velký průvod horníků městem. Ten by se měl uskutečnit v rámci Mostecké slavnosti. Další akce se pak chystají i na mosteckém Prvním náměstí. „Zatím je to všechno ještě v plenkách a vše ještě ladíme,“ dodal Zbyněk Jakš.

Co uvidíte v hornickém muzeu?

Za vidění stojí bezpochyby i nedávno opravený parní těžní stroj, dále různé dobývací metody, které se požívaly u nás v regionu, ať jde o komorování, stěnování, ražbu chodeb a další. Návštěvníci se zde mohou seznámit také s expozicí rudného dobývání či klasickou expozicí dobývání uhlí, kde se používalo ruční nářadí. Za zhlédnutí stojí simulovaná štola a také řetízkové koupelny. „Na povrchu máme k vidění unikátní stroje jako je parní lokomotiva, obří buldozer Caterpillar a jiné. Ve výhledu máme i další stroje, které bychom chtěli lidem ukázat,“ uvedl dále ředitel Jakš. Muzeum totiž plánuje ukázku pásového dopravníku. „Lidé by tak viděli, jaký je rozdíl mezi hlubinným a povrchovým dobýváním. Problém je spíš v tom, že například pohonná stanice, která je součástí pásového dopravníku, má skoro 40 metrů. Otázkou tedy bude, jak se nám sem tento exponát podaří dostat,“ dodal ještě Zbyněk Jakš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!