Homerlive
http://www.homerlive.cz/zapisy-se-blizi-v-moste-poprve-i-elektronicky/

Zápisy se blíží, v Mostě poprvé i elektronicky
Velký den pro budoucí prvňáčky se blíží. Zápisy do jedenácti mosteckých základních škol, zřízených městem, se uskuteční ve čtvrtek a pátek 5. a 6. dubna, a to v době od 13 do 17 hodin. Na 4. ZŠ v ulici V. Talicha se letos uskuteční poprvé i elektronická rezervace termínu zápisu.

Elektronická rezervace času termínu zápisu je v Mostě naprostou novinkou. Letos se v Mostě ale uskuteční pouze na 4. základní škole v ulici V. Talicha. „Tato škola se stane průkopníkem na Mostecku. Rodiče se díky elektronické rezervaci termínu budou moci objednat k zápisu na určitou dobu a nečekat dlouhé fronty. V objednaném termínu pak budou přijati k zápisu přednostně. Je to vlastně obdoba, jako se můžeme elektronicky objednat na úřad či k lékaři,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství Markéta Stará.

Na ostatních školách se odehraje klasický zápis tak, jak jsou rodiče a učitelé zvyklí. „V případě 4. ZŠ si rodiče najdou na webu školy příslušné informace a registraci termínu času zápisu provedou. Byli k tomu i proškoleni na dnu otevřených dveří. Ti, co nemají přístup k internetu, se nemusejí obávat, protože pro ně bude vyčleněna třída, kde s nimi pedagogové zápis vyřídí,“ ujistila náměstkyně.

Elektronické rezervace mají několik výhod, jednak pro rodiče, kteří nemusejí čekat ve frontách a budou si moci naplánovat na zápis čas, jak potřebují. Ulehčení práce je to i pro učitele.

„4. ZŠ je průkopníkem a myslím si, že se postupně přidají i ostatní školy. Ty jsou k tomu vybaveny, co se týče techniky IT, na rozdíl od našich mateřinek, kde se zatím elektronická rezervace termínu zápisu neplánuje,“ informovala dále Markéta Stará.

Zápisy budoucích prvňáčků se v letošním roce uskuteční v jiný den než v předchozích dvou letech. Tehdy se konaly v pátek a v sobotu, kdy byl na školách už klid a nepohybovalo se tu tolik dětí. Tentokrát ředitelé preferují čtvrtek a pátek, protože sobotu chtějí mít volnou. „Mají na to právo, někteří s tím sice nesouhlasili, ale většina ředitelů si toto odhlasovala a ostatní se museli podřídit, protože máme ve městě termín pro všechny naše školy stejný,“ podotkla náměstkyně Stará.

K zápisům by se v letošním roce mělo dostavit kolem sedmi stovek dětí. Volných kapacit je na mosteckých školách dostatek. „Volných kapacit je dost, kolem tisícovky, takže je otevřená cesta i pro děti z okolních obcí,“ uvedla náměstkyně.
K zápisům i pětileté děti

K zápisům mají povinnost dostavit se děti, které dosáhnou do konce srpna věku šesti let a ty, které dostaly v loňském roce odklad. Dostavit se však mohou i děti mladší. „I v loňském roce se k zápisům dostavily pětileté děti, kterým v září ještě nebude šest let. Je to ale minimální počet, jde o ty děti, které dosáhnou šesti let v přelomovém období. Pochopitelně k zápisu musejí mít potvrzení od lékaře, že jsou schopné školní docházku zvládnout. Toto nemůže rozhodovat rodič,“ dodala na vysvětlenou náměstkyně Stará.
Post date: 2018-03-23 10:03:31
Post date GMT: 2018-03-23 09:03:31