Obrničtí hasiči mají nový a bezpečnější „ohoz“

0
141

Dobrovolní hasiči z Obrnic na Mostecku využívají čtyři nové zásahové oděvy. Umožnil to finanční dar nadace ORLEN Unipetrol. „Z grantového programu pro dobrovolné hasiče jsme získali 96 tisíc korun, za které jsme pořídili čtyři oděvy FR FireRex STAR. Nahradily staré, již opotřebované. Jsou určeny pro nové členy naší jednotky. Výrazně se tak zvýší jejich bezpečnost při zásazích,“ potvrdil starosta Obrnic Stanislav Zaspal. Sbor má dlouholetou tradici, letos si připomíná 137. výročí svého založení.

Obrničtí hasiči poskytují už několik let v případě nouze na základě uzavřených smluv pomoc i třem obcím v okolí. Jejich příspěvky za pomoc při likvidaci případných požárů či následků nehod a přírodních katastrof jsou určeny podle Zaspala právě místnímu dobrovolnému sboru hasičů. „Ze získaných peněz hradíme provoz, vybavení a sportovní či společenské akce naší jednotky,“ upřesnil.

Na výpomoc k případům obrničtí hasiči vyjíždějí i do Mostu. Mají k dispozici nejmodernější techniku. Využívají zásahový speciál DA L1Z na podvozku Iveco New Daily 50C 18V. Je vybaven pro dálkovou dopravu vody a čerpání vody při povodních či pro likvidaci obtížného hmyzu a další pomocné práce výjezdové jednotky. Vzhledem ke kapacitě slouží i k přepravě dospělých a juniorských družstev na hasičské soutěže mimo obec. Vozový park doplňuje cisterna CAS 15 M2R na podvozku MAN a velitelský vůz Volkswagen Transporter, který hasičům věnovala Policie ČR.

 

Obec Obrnice s 2 300 obyvateli se nachází v údolí chráněné krajinné oblasti České města Mostu. Je správní jednotkou také pro sousední Chanov a České Zlatníky. Obci se daří čerpat dotace, dosud inkasovala zhruba 140 milionů korun. Právě usilovná příprava projektů se žádostí o granty vedla i k úspěchu v práci se sociálně slabými občany, kteří jsou v mnoha případech těžce zadluženi. Z příspěvků ministerstev či EU obec například opravila základní a mateřskou školu, vybudovala kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení, zapojila také zejména Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby. Za integraci Romů do většinové společnosti Obrnice získaly ocenění Rady Evropy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!