Kraj vyzývá k dofinancování sociálních služeb

0
759
Komisi předsedá hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, vlevo 1. náměstek Martin Klika

Komise pro sociální věci Rady Asociace krajů ČR se sešla na jednání v Ústeckém kraji. Stěžejním tématem byla problematika financování sociálních služeb, kdy krajům chybí na řádné zajištění všech typů služeb při zvýšení mzdových nákladů pro pracovníky v sociálních službách miliarda korun.

Hejtman Ústeckého kraje a předseda komise přivítal přítomné: „Práce této komise je nesmírně důležitá, protože se snaží zlepšovat situaci v sociální oblasti, a to jak uživatelů služeb, tak pracovníků.“

Hlavním tématem k řešení byla chybějící miliarda na dofinancování sociálních služeb na tento rok. Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová se sice pochlubila tím, že jednu miliardu krajům zaslala s předstihem, ale dále je vyzvala, ať chybějící miliardu čerpají z evropských fondů. Komise prověřila možné čerpání dotačních prostředků z Operačního programu Zaměstnanost a konstatovala, že dofinancování sociálních služeb v roce 2019 z prostředků OPZ je věcně nereálné. Z potřebné 1 miliardy korun by letos bylo možné dále využít z dotačních prostředků OPZ max. 59 milionů Kč.

Martin Klika, 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje, řekl: „Přístup ministerstva ohrožuje fungování sociálních služeb v krajích a vytváří dlouhodobou nejistotu. Proto komise požádala Radu Asociace krajů, aby bezodkladně jednala s MPSV a s vládou o zajištění potřebných prostředků na dofinancování služeb v letošním roce a zároveň aby jednala o prostředcích na příští rok podle skutečných potřeb a požadavků krajů.“

Komise dále odmítla principy navrhované novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, které vedou k centralizaci řízení systému sociálních služeb. Prostřednictvím Rady Asociace krajů chce také vyzvat MPSV a vládu k zajištění finančních prostředků pro všechny druhy sociálních služeb, nikoliv jen pro určitý druh, aby byl zachován rovný přístup k sociálním službám.

Další jednání Komise pro sociální věci se uskuteční v říjnu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!