Rekonstrukce mostecké nemocnice skončila

0
6498

Krajská zdravotní slavnostně ukončila rekonstrukci mostecké nemocnice. Stavební práce trvaly přibližně rok a stály sto padesát miliónů korun.

Projekt „Rekonstrukce pavilónů Krajské zdravotní, a. s., – Nemocnice Most, o. z. včetně optimalizace vnitřních prostor“ začal na konci srpna minulého roku po více než ročních přípravách a skončil zhruba rok po zahájení. Investiční akce byla spolufinancovaná z evropských dotací. „Před třemi lety, když nastupovalo nové vedení kraje, jsme řekli, že za jednu z nejdůležitějších věcí považujeme zdravotnictví a zdravotní péči o občany našeho kraje a že také chceme změnit obraz Krajské zdravotní. Dnešek je ukázkou toho, že se nám to daří. Nová nemocnice není jen chloubou Krajské zdravotní, ale přispěla i ke vzhledu města,“ uvedl při slavnostním ukončení akce hejtman Oldřich Bubeníček.

Mimo jiné zdůraznil, že kdysi patřila mostecká nemocnice k nejmodernějším v republice. Kraj společně s Krajskou zdravotní se budou snažit tuto prestiž nemocnici navrátit. „Vývoj jde rapidně dopředu. Je potřeba dokupovat i nové moderní přístroje, abychom udrželi trend. Mostečané, kteří dělají pro republiku hodně, si to určitě zaslouží,“ podotkl ještě hejtman.

Rekonstrukce pavilonů probíhala za plného provozu. „Byla to opravdu trnitá cesta. Nejen při shánění dotačních prostředků. Vyskytla se celá řada projekčních problémů, kdy projekty neměly potřebné podklady a měnily se za provozu. To, co se ale nakonec podařilo, je mimořádné. Poděkování patří nejen všem firmám, které se podílely, ale především i nemocničnímu personálu,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s. Jiří Novák. Rekonstrukce pavilonů byla jen první etapou. Další by měly následovat. „Nyní se jednalo o kompletní zateplení a výměnu 3 606 oken a dveří. Kompletně se zrekonstruovaly střechy včetně výměn izolací. Ve vnitřních prostorách jsou nové výtahy, zrekonstruováno sociální zařízení. V příštím období by se ale mělo dostat i na opravu zbývajících sociálních zařízení a výtahů,“ podotkl Jiří Novák s tím, že projekt na dokončení oprav už je hotový. Dokončení oprav sociálního zařízení a výtahů by se mělo realizovat v příštím roce.

K nové porodnici přibude i nové šestinedělí

V současné době finišuje také rekonstrukce mostecké porodnice. Ta by měla být už za necelé dva týdny hotova a předána do užívání. Rekonstrukce porodnice se ale prováděla v rámci samostatného projektu a Krajská zdravotní ji mohla zrealizovat i díky uhelným penězům Vršanské uhelné. „12. listopadu ve 12 hodin převezmeme zrekonstruovanou porodnici, kde nám vyšla vstříc Vršanská uhelná, která se podílela značnou finanční částkou. Chtěli bychom ihned navázat i kompletní rekonstrukcí oddělení šestinedělí. Na projektové dokumentaci právě pracujeme. Máme také již předběžnou dohodu s Vršanskou uhelnou, že by i tuto akci zafinancovala,“ prozradil další z plánů, který by se měl týkat mostecké nemocnice, předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s.

Iktové centrum i v Mostě

V příštích letech by měla oprava zdravotnického kolosu pokračovat i zateplením zbývajících pavilónů. „Snažíme se v Mostě vrátit nemocnici úroveň a vzhled tam, kde byly dříve. V příštím roce bychom chtěli zřídit nové zařízení intenzivní péče a následné intenzivní péče. Krajská zdravotní ve svém majetku takovéto zařízení nemá. Jediné je v Lounech. Ostatní pacienti musejí jezdit až do Ostrova nad Ohří. Rádi bychom tato zařízení otevřeli zde už příští září,“ představil další plány Jiří Novák a doplnil: „Chceme kompletně zrekonstruovat také plicní pavilon a otevřít minimálně v příštím roce lůžkovou rehabilitaci s dvaceti lůžky. Je to jedna z podmínek, pro vytvoření iktového centra, které bychom v Mostě chtěli mít.“ Smělé plány si Krajská zdravotní podle jejího vedení může nyní dovolit. Hospodaření v prvním pololetí totiž skončilo v zisku. „Krajská zdravotní je v dobré kondici. Poprvé od založení Krajské zdravotní jsou všechny nemocnice v prvním pololetí v zisku,“ potvrdil Jiří Novák.

Parkování se rozšíří

Více než stovka vozidel by měla najít bezproblémové parkování u zdravotnického zařízení. Parkování se rozhodla Krajská zdravotní řešit prý co nejrychleji. „Parkování je u mostecké nemocnice problém jako u většiny jiných nemocnic, s přibývajícími vozidly. Hledají se vhodné plochy, ale Krajská zdravotní tu má pozemky a je připravena studie na rozšíření parkovacích míst. V příštím roce by se i tento problém měl posunout dopředu,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček. Krajská zdravotní má nyní i jasno, kde nové parkoviště vznikne, ale například i pro kolik míst bude koncipováno a jak by mohlo fungovat. „Pro parkoviště se využije plocha v parku za nemocnicí, v prostorách za pavilonem B. Máme už i zpracovanou studii. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístupové místo, nebudeme čekat, že nám s tím někdo pomůže. Do dvou let by mělo být hotovo a kapacita by měla být kolem 120 míst,“ řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Nové parkoviště by ale mělo fungovat jen pro zaměstnance špitálu a ti by se na něj měli dostat prostřednictvím čipu. Tím se ale zároveň uvolní parkovací kapacity před nemocnicí, před pavilonem B. Tady je v současné době umístěna závora a místa jsou rezervována právě pro zaměstnance nemocnice. Obyvatelé by tak měli získat kolem sto čtyřiceti nových míst pro parkování, a to přímo u budovy nemocnice.

Sdílejte
Další článekBoční vchod Central neotevře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!