Zhodnocení klimatického vlivu jezer Most a Milada na rozložení a dosahu změn teploty a vlhkosti v jejich okolí a zhodnocení případných důsledků těchto změn na klima, to je obsahem zakázky, kterou pro Ústecký kraj realizuje Výzkumný ústav pro hnědé uhlí v Mostě.
Projekt „Studie dopadů hydrické rekultivace povrchových lomů na kvalitu ovzduší a mikroklima na území Ústeckého kraje“ je výzvou, která má posoudit, zda hydrický způsob rekultivace zbytkových jam nebude pro region znamenat zhoršení kvality ovzduší, zvýšení výskytu mlh, méně slunečných dní apod.
Provoz měřicích stanic byl zahájen 1. ledna 2018 a měření bude probíhat jeden rok. Poté bude provedeno zhodnocení naměřených údajů a porovnání s výsledky projektu „Dopady na mikroklima, kvalitu ovzduší, ekosystémy vody a půdy v rámci hydrické rekultivace hnědouhelných lomů“ řešeným v letech 2011 až 2014 s finanční podporou Technologické agentury České republiky.
Měřeny jsou základní meteorologické veličiny a koncentrace aerosolových částic PM10. Pro účely měření byly vybudovány a instalovány měřící stanice v lokalitách jezero Most, Kopisty, Milešovka, jezero Milada a na budově Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí.
Výsledky měření budou sloužit jako jeden z podkladů pro hodnocení využití ekonomického a ekologického potenciálu vznikající „jezerní krajiny“ obou vodních ploch a přilehlých rekultivovaných ploch pro rozvoj území a jejich funkční zapojení do okolní sídelní struktury.