NOC, KDY VE STARÉM MOSTĚ HOŘELA SYNAGOGA

0
388

Dnešní noc z 9. na 10. listopadu si připomínáme smutnou událost, která se odehrála před šestaosmdesáti lety,  v roce 1938. Tehdejší hrůzné běsnění se zapsalo do dějin jako “Křišťálová noc”.  Pogrom, při kterém se vraždilo, kradlo, zatýkalo, vypalovaly se synagogy a rozbíjely výlohy židovských obchodů, se odehrála i v Mostě. Na hrůzu, která se tehdy stala, by Křišťálová noc neměla zůstat jen vzpomínkou, ale v kontextu současných násilných událostí, i těch, které se staly tento pátek v Amsterdamu, by měla být vážným varováním.

V současné době se po celém světě rozmáhá fenomén „nového antisemitismu“. Nenávist vůči rase, náboženství, národnosti, či odlišné sexuální orientaci se vrací a to opět v děsivé podobě. Poslední takovou událostí je násilí po fotbalovém utkání Evropské ligy mezi Ajaxem Amsterodam a Maccabi Tel Aviv v Amsterdamu, které se zvrhlo proti Židům. Starostka města Femke Halsemaová označila noční útoky proti izraelským fotbalovým fanouškům ve městě za „explozi antisemitismu“. 

Křišťálová noc ve starém Mostě

Krvavé události osudné noci z 9. na 10. listopadu 1938, kdy vzplála mostecká synagoga, zachytil minorita P. Bonaventura v klášterní kronice: „10.11. kolem 6 hodiny večer byla židovská synagoga úmyslně zapálena a úplně shořela. Mnozí Židé uprchli, mnozí zchytáni a nuceni tělesné práce konati.“ Ještě téhož dne se konaly protižidovské demonstrace, při nichž skupiny příslušníků nacistických organizací SA, Hitlerjugend, policie a gestapa rozbíjeli výlohy židovských obchodů, hřbitovů a okna domů a bytů židovských obyvatel města. Zbytky synagogy,která byla vypálena, byly později, asi v roce 1940, odklizeny.

Základní kámen mostecké synagogy byl položen 24. srpna 1872. Slavnostně se vysvětila 22. září 1873. Synagoga i sídlo Židovské náboženské obce se nacházely na náměstí Sv. Anny, což je v současné době dno nedávno napuštěného Mosteckého jezera.

Záminkou pro pogrom byl atentát na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži, Ernsta vom Ratha, který spáchal židovský mladík Herschel Grynszpan. Křišťálovou noc následovala další ekonomická, politická a společenská perzekuce Židů, která vyvrcholila v konečné řešení židovské otázky a holokaust. Hermann Göring prohlásil na konferenci konané den po pogromu: „Židovský problém dosáhne vyřešení, pokud kdykoli v blízké budoucnosti budeme vtažení do války za našimi hranicemi – pak je zřejmé, že budeme muset s Židy provést konečné zúčtování.“

Němci, Židé a Češi po staletí společně v Mostě žili v poklidu a toleranci. Tuto idylu však změnily události, které ve světových dějinách nemají obdoby.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!