Školy se ještě mohou přidat k Dětem v pohybu

0
691
ilustrační foto

13 českých škol, včetně těch z Ústeckého kraje, se letos přihlásilo do evropské kampaně ZOOM – Děti v pohybu. Kampaň se koná v celé Evropě už od roku 2002 a jejím cílem je motivovat rodiče a děti k častějšímu užívání využívání zdravějších a k životnímu prostředí přátelštějších druhů dopravy. Kampaň v ČR od roku 2015 koordinuje Nadace Partnerství.

V Ústeckém kraji se účastní evropské kampaně ZOOM – Děti v pohybu účastní celkem tři školy. Základní škola Děčín II, Kamenická 1145, Speciální ZŠ a MŠ, Teplice, U Červeného kostela 110 a ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA DUHOVÁ CESTA, s.r.o. Další školy se ale mohou až do konce dubna stále přihlašovat.

Kampaň je určená pro děti ve věku 4-12 let a mohou se tedy do ní zapojit mateřské školy a žáci prvního až pátého ročníku základních škol. Školy mají možnost se přihlásit ještě do konce dubna. Na zapojených školách probíhá kampaň od jara do podzimu a jejím vyvrcholením na každé škole je „týden aktivit“, během kterého děti sbírají tzv. zelené stopy. Za každou cestu do školy nebo ze školy uskutečněnou pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou získá dítě jednu zelenou stopu. Sběrem zelených stop si děti uvědomí, jak mohou ovlivnit životního prostředí a co mohou pro jeho ochranu udělat. Prostřednictvím připravených doprovodných aktivit se děti hravou formou seznamují s tématem kampaně. Za pomoci pedagogů přitom například poznávají, jak do školy cestují děti v různých částech světa, zjišťují výhody a nevýhody jednotlivých dopravních prostředků či zkoušejí, jak funguje skleníkový efekt.

Zelené stopy budou sečteny nejprve v rámci každé školy, poté za všechny zapojené školy v ČR a nakonec i za celou Evropu. V listopadu 2016 pak hlavní koordinátor kampaně, asociace Climate Alliance, symbolicky předá všechny zelené stopy účastníkům Světového klimatického summitu (COP22), který se bude konat v Marrákeši v Maroku od 7. do 18. 11. 2016. Cílem kampaně je především pomoci dětem vykonávat každodenní cesty ekologickým způsobem ať už samostatně nebo v doprovodu rodičů a hravou formou děti seznámit s problematikou ekologie dopravy. „Sbíráním zelených stop a svou aktivní účastí v kampani ukazují děti z celé Evropy dospělým, co konkrétního dělají pro ochranu klimatu a životního prostředí,“ shrnuje koordinátor české části kampaně Radek Patrný z Nadace Partnerství.

Součástí kampaně ZOOM – Děti v pohybu je také meziškolní soutěž ve sběru zelených stop.  Vítězí škola s nejvyšším počtem zelených stop na žáka a získá reflexní doplňky pro všechny zapojené žáky z produkce partnera české části kampaně, společnosti Altima.

Další školy z ČR mají možnost se přihlásit k účasti v kampani až do konce dubna, a to na: Ing. Radek Patrný – koordinátor kampaně, Nadace Partnerství, 774 676 139, radek.patrny@nap.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!