Agentura vyzývá mosteckou radnici Zaplaťte chanovským přestěhování do Mostu a vstup do kina dejte zdarma!

10
4194

Na mosteckou radnici doputovala obsáhlá zpráva o sídlišti Chanov. Autorem není nikdo jiný, než Agentura pro sociální začleňování. Vedení našeho města doporučuje zakonzervovat Chanov a jeho obyvatelům vyplatit mimořádný finanční příspěvek, aby se mohli přestěhovat do kvalitního bydlení v Mostě. Experti z agentury dále město vyzývají aby chanovským dětem umožnilo volný vstup do kina, divadla a zpoplatněných sportovišť. Aby toho nebylo málo, trasu městské autobusové linky má město chanovským upravit tak, aby mohli jezdit přímo do centra města.

Elaborát Agentury pro sociální začleňování zahrnuje celkem šestnáct oblastí, na které se jeho tvůrci zaměřili. Dočítáme se v něm řadu zajímavostí. Například to, že sídliště vzniklo v letech 1976 až 1979 a bylo zde třináct panelových domů. Jednoduše řečeno, za čtyřicet let stihlo zdejší obyvatelstvo dosáhnout to, co se „běžné“ populaci nepodaří za několik generací. K totální devastaci všech objektů a tři z nich vymazat z mapy Chanova docela. Pravdou je (jak ve zprávě zaznívá), že většina obyvatel Chanova žije v převážně nevyhovujících podmínkách. Nutno však dodat, že k obrazu svému si podmínky v Chanově jeho usedlíci „upravili“ sami.

Případ Chanova je sice specifický, nicméně i jeho obyvatelé žijí velmi specifickým životem, který v poslední době začíná tvrdě dopadat na kvalitu života v Mostě. Zatímco mostecká radnice se snaží Chanov udržet při životě a činí řadu opatření, aby se ze sídliště nestala pro Most „časovaná bomba“, agentura snahy mosteckých politiků zřejmě vidí jinak. Její nejzásadnější vizí je postupně sídliště utlumit a jejím obyvatelům umožnit odejít do nájemních bytů mimo Chanov. K tomu je nutné (jak se píše ve zprávě) „vyjednat s úřadem práce výplatu mimořádné okamžité pomoci podporující odstěhování obyvatel chanovského sídliště do kvalitního bydlení v jiných částech Mostu. Dále se dozvídáme, že město má pružně reagovat na potřeby a poptávku obyvatel Chanova, dbát na aktivní zapojení obavytel Chanova na procesu plánování a rozhodování (!) ve věcech, které se jich týkají. Třešničkou na dortu je zajištění autobusové linky s přímým dojezdem z Chanova do centra Mostu. Vzhledem k oficiální zprávě, která uvádí, že chanovské děti chodí za školu, dopouštějí krádeží v Centrálu, slovně a fyzicky napadají mladší děti a seniory a nezřídkakdy jejich jednání naplňuje znaky loupežného přepadení, nývrh agentury je vskutku zajímavý.

Boj s nepřizpůsobivým obyvatelstvem a s chudobou je pro město Most běh na dlouhou trať. Úřad ombudsmana, agentury pro sociální začleňování a potažmo vláda, v tomto boji příliš nepomáhají. Minulý týden při zasedání pracovní skupiny k patnácti opatřením v boji s chudobou mimo jiné zazněl ze strany agentury návrh, jakým způsobem motivovat romské rodiny, aby děti posílaly pravidelně do školy. Ačkoliv selský rozum napovídá, že účinným nástrojem bude snížení sociální dávky, opak je pravdou. „Motivovat je potřeba pozitivně – pravidelnou školní docházku romských dětí odměnit vyšší dávkou“!

Popiska pod foto: Vzhedem k tomu, co  chanovští předvádějí v bytech a domech ve „svém“ sídlišti, požadavek agentury na jejich nastěhování do kvalitního bydlení v Mostě, se jeví jako představa z říše nejbujnější fanzie.

10 KOMENTÁŘE

 1. Nevím nevím, vzala jsem do pronajmu Romy kteří mi slibovali hory doly, ze pracuji,nežijí ze sociální davky a t.d… a t.d…. Ihned po 3 měsících se zjistilo (po tom co jsem je vystěhovavala kvůli neplacení, a dokonče moc dobre vědí ze je nemůžu vyhodit dříve než 3 mes neplacení) ze pochází z Janova ‭(teda maminka,o sobě tvrdili něco jiného) a jak to dopadlo? NevrátilI mi ani klíče od vchodu, Byt mi nechali otevřeny a zdevastovaný, (během krátké doby) bez vystavené varné desky, na zdrcadlach ve skříni sprosté slova vůči me osově, a dokonce si odnesli fabku A mezipokojove dveře, o bordelu ani nemluvím… Již mě nikdy nikdo nepřesvědčí ze Romy jsou také slušné…sorry ale raději budu rasistou…

 2. Já bych rád viděl ty „členy “ z té agentury. Jistě za svým názorem stojí a jsou schopni si ho obhájit z očí do očí, protože jinak je to vyjádření natolik neuvěřitelné pro běžného občana z Mostu, že bych spíše věřil, že si to někdo vycucal z prstu s nějakým skrytým účelem, ale kdyby se měl otevřeně ksychtem postavit za ten názor tak si to rozmysli. Děkuji.

 3. Je nutné požadovat po každém chánovském obyvateli dodržování zákonů. Pokusy o zvýhodňování obyvatel Chánova je cestou do pekel.

 4. Ohrazujeme se proti dezinformačnímu článku publikovanému na webu Homer.cz. Zároveň zdůrazňujeme, že článek vychází z interního, tedy neveřejného, materiálu, který Agentura pro sociální začleňování (Odbor Úřadu vlády ČR) poskytla magistrátu města Most.
  Informace v článku jsou značně zkreslené a zavádějící. Agentura ve výše zmíněném materiálu reaguje na záměr města vystavět v Mostě kontejnerové bydlení. Realizaci záměru nedoporučuje už z toho důvodu, že segregované bydlení v průběhu minulých let jasně ukázalo, že vede k celkovému zhoršování situace a ke zvýšenému výskytu sociopatologických jevů. Počet obyvatel Chanova se postupně snižuje, i proto Agentura navrhla postupný útlum sídliště – ovšem v horizontu několika desítek let. Citujeme z našeho textu: „Agentura jednoznačně doporučuje Statutárnímu městu Most, aby ve spolupráci s odborníky z různých odvětví vytvořilo dlouhodobý plán postupného útlumu a eliminace rezidenční segregace sídliště Chanov. Je to řešení, které respektuje jak právní, tak i koncepční rámec České republiky“. Tento postup se osvědčil již v některých jiných lokalitách ČR, např. v Blansku, Břeclavi a nakonec i v Chomutově.
  Zároveň se domníváme, že zapojení obyvatel Chanova do procesu plánování a rozhodování je naprosto správné a může pomoci situaci zlepšit. Koncept „O nás bez nás“ je pro Agenturu těžko přijatelný.

  • Milá agenturo,

   nevím, kde jste přišla na to, že v Chomutově se zlepšila situace. Díky těmto přistěhovalcům se žití na slušném sídlišti změnilo v sídliště hrůzy. Zkusila jste si někdy bydlet mezi nimi. Večer i během dne pod okny slycháváme neustále řvaní. Děti starousedlíků nemohou chodit ven samy, aniž by jim nebylo něco způsobeno. Možná by bylo lepší, kdybyste se více starali o ty, co přispívají do státních rozpočtů. Jestliže to i nadále bude takto pokračovat, tak si myslím, že mnohým z nás dojdou síly a pak se všichni teprve budou divit.

  • Tak si vemte kazdej dva z nich domu 😂😂😂 u nas v javorové se tak dlouho zaclenujou az jsme se začlenily tak se zase proberte s pozdravem Milan Illner

  • Pijavice v agentuře pro sociální začleňování a druhé pijavice, degeši z celé republiky a Slovenska, který parazitují na sociálním systému a zamořili téměř celý ústecký kraj. Segregace probíhá už několik let, ale tak že inteligentní lidé utíkají daleko od tohoto kraje i za cenu, že jinde budou doživotně zatíženi hypotékou v bytech, které jsou na 10-násobku cen bytů v Mostě a okolí.Je mi jen opravdu líto lidí, kteří už třeba vzhledem k věku nebo snížením ceny jejich nemovitostí na úroveň ceny parkovacího místa nemají šanci uniknout z tohoto ghetta a musejí žít po boku tisícovek nepřizpůsobivých a zcela zbytečných „lidí“.
   Stačí být pár let pryč a jet se do Mostu jen podívat, obzvlášť letní období je ukázkové. Smutné, co z města, které rozhodně nebylo špatné k životu je nyní a co teprve bude. Jestli si někdo myslí, že se situace může zlepšit je naivní, snad se agentura bude snažit brzy stejně, aby pomáhala slušné a pracující menšině.

 5. Vážení v agentuře, nějak nemůžu pochopit vaši obhajobu v článku…
  Uvádíte, že se jedná o dezinforamce z vnitřního dokumentu, který vaše agentura posktla magistrátu statutárního města Most. Tedy městu poskytujete dezinformace ? Z mého pohledu, pohledu daňového poplatníka, je kontejnérové bydlení ideální i pro jejich obyvatele – kontejner nelze odnést do výkupu a je obtížné ho poškodit; vyjma okna, které z důvodu odolnosti bydlení lze zcela vynechat. Jedna rodina – jedno odolné bydlení. K sociopatickému chování dochází v okamžiku, kdy se rodinní přátelé sjíždějí, ale už se nevrací zpět. Materiál stěny na to nemá žádný vliv. Měli byste se zabývat především proč dochází k segregaci romských rodin, proč opouštějí jiní obyvatele oblasti obydlené nebo obsazené romy.
  Dále bych si v souvislosti s Chanoven nedovolil použít jakoukoli odvozeninu slova „rezidence“, význam toho slova je na zcela opačném žebříčku hodnot kvality bydlení. Pokud romové označují Chanov za rezidentní bydlení, prosím, v tom případě si ale udělají rezidenci z čehokoli. V tomto případě bych jim ale samozřejmě dal možnost, aby se rozhodli sami co s Chanovem dál. Jestli si ho opraví za vlastní, zbourají a nechají odvézt suť za vlastní, zrekultivují městské pozemky za vlastní. Nebo si po dohodě s městem poství nové bydlení za vlastní.
  Záměrně píši „za vlastní“ – peníze! Protože pro mě a mnoho dalších, kteří si na všechno, co máme, museli vydělat, zaplatit za všechno 2x daň (zdaněná mzda+DPH) a pak to všechno udržovat je přístup státu k takovému etniku stále nepochopitelný… Nejedná se paušálně o všechny, protože mám i mezi nimi několik známých. Říkají ale o sobě, že jsou Cigáni (cikáni je uráží a romové ještě více), protože jsou na to hrdí, chodí do práce, vzdělávají se, posílají děti do škol a bydlí v udržovaných bytech a domech! Měli jsem spolu dlouhý rozhovor na téma rozdílu mezi cigánem a romem a jeho závěr byl zřejmý: cigáni nadevše milují své děti, udržují bydlení a prací zajistí rodinu. Romové jsou prý ti ostatní.

 6. No ať si na šetří na kauci na nájem a kdo makat proč by mělo být vše zadarmo někdo na to dře jak může ať si to skusi je to jen válení doma mám normálně vztek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!