Do Mostu se plíží problém z Anglie

6
9978
43481329 - sofia, bulgaria - july 30, 2015: gypsies mothers and their children are attending at the official opening of a center in their neighborhood for mothers and children in risk.

Město Most asi čeká problém. Z Velké Británie se začaly vracet početné romské rodiny, které odešly do Anglie za lepším životem v rámci tak zvané „sociální turistiky“. Plány jim ale překazil „brexit“. Rodiny, které putují zpět do své vlasti, tady chtějí bydlet a děti posílat do školy. Vedení města Mostu zatím sice extrémní nápor nezaznamenalo, nicméně, na tuto situaci se připravuje.

Návrat romských rodin z Velké Británie mostečtí politici a ředitelé mosteckých základních škol zatím ve velké míře nezaznamenali. Jejich obavy jsou ale oprávněné. Nyní je čeká to, co před rokem zaskočilo nedalekou obec Obrnice. S problémem navrátivších se „česko-anglických“ cikánských rodin má tamní starostka Drahomíra Miklošová tristní zkušenosti. Obrnická základní škola se potýkala s problémem, kdy starší děti, které přijely z Anglie, významně zaostávaly za svými vrstevníky, a končily proto ve třídách s mnohem mladšími spolužáky. Neuměly číst a psát v rodném jazyce. Ale ani v angličtině na tom nebyly děti podle obrnických pedagogů příliš dobře. Když už anglicky mluvily, tak používaly takzvanou street English, neboli pouliční dialekt. Ačkoli by tyto děti měly podle věku chodit do čtvrté či páté třídy, škola je tam zařadit nemohla. Rodiče navíc nebyli schopni předložit doklady o školní docházce svých dětí v době pobytu v zahraničí. Předškoláci zase nepodstoupili očkování, jež vyžadují zákonné předpisy. „Máme signály, že by se romské rodiny z Velké Británie měly začít vracet. Již jsme zjišťovali informace na oddělení péče o dítě, ale zatím je žádná vrácená rodina nekontaktovala. S navrátilci se setkala paní ředitelka na 7. základní škole. Rodina, která se z Anglie vrátila, tam chtěla umístit dítě, ale nebyla schopna doložit potvrzení, že se v Británii vzdělávalo. Bez toho totiž dítě naše škola přijmout nemůže,“ uvedla náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará. „Připravujeme se na to, že situace se může změnit. Pokud se problém rozroste, budeme muset požádat o pomoc a metodiku, jak s těmito dětmi pracovat. Třináctileté dítě, které několik let nechodilo v Británii do školy, nemůžeme dát mezi děti do první nebo druhé třídy,“ dodala náměstkyně.

Pokud romská rodina neprokáže, že dítě chodilo v Anglii do školy, bude to pro ni velmi komplikované a nepříjemné zejména z hlediska sociálních dávek. Na ty totiž nebude mít žádný nárok.

Po definitivním potvrzení brexitu se sociálním turistům významně mění podmínky. Velká Británie zavírá kohoutek těm, kteří ve Velké Británii dlouhodobě nemají žádnou práci. Nebudou již mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a pokud v Británii žijí méně než pět let, nemůžou žádat o trvalý pobyt.

6 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den tento clanek mi prisel celkem ruzumnej v tom ze resite problem az do te doby nez jste z toho udelali totalni stupiditu a to v tom ze dokazete napsat ze 13ti lete dite nechodilo nekolik lét do skoly v Anglii je to totiz trestne neposilat deti do skoly sou za to vysoke tresty odneti svobody a to staci par dni absence ditete. Kazdej clovek co chodil na zakladni skolu prece vi ze v Anglii maj 12 az 13let zakladni skoly tak jak muzete srovnavat CZ rocnik z Uk rocnikem pani starostko a reditelko Na vasem miste bych se cejtil hur nez ty deti protoze i ony to vedi a smeje se vam skoro cela romska populace je mi to lito ale vase chyba.

  2. Polaku je v Anglii sto krat vic nez ceskych Romu, ale s jejich navratem si polske urady hlavu nelamaji.

  3. Clanek je navic prekrouceny uz svym titulkem. Podle me by mel znit: Most se radoval, ze jejich problem se stal problemem Anglie predcasne. Mostecke urady se prepocitaly. Nikdo za ne jejich problem resit nebude. Nyni se problemu, ktery odmitaly mostecke urady resit po cela desetileti stane opet jejich problemem. Ale podle me neni az tak velky, jako rozkradeni ceskych fabrik a vytunelovanych podniku, soudcem Berkou pocinaje a KLausovou amnestii konce. Nebo vlastne nikdy nekonce, ze, ono se totiz pri stalem vytahovani romske otazky (jako by snad nejaka byla) stale vice zapomina na zlodeje, lumpy a tunelare ve vlastnich radach, mnohdy postavenych tak vysoko, ze k tomu, abychom je videli musime az na hrad!

  4. Bohužel, město léta na vše nereagovalo, dopustilo ,aby cikáni z jiných částí republiky, kde se jich šikovně zbavili přišli do Mostu (Praha, střední a jižní Čechy , i slovenská města). Titíž pak odešli dojit sociální systém v Británii, přičemž neváhali pošpinit republiku tím, že se označili za oběť rasismu. Britové nechápající cikánskou vyčůranost jim uvěřili, klopili dávky a český stát kárali.No já bych těmto hmm. občanům řekl: běžte si kam chcete, sem ne. Tady je místo pro slušné lidi,co nekálí do vlastního hnízda.Ať jdou do Bruselu, k Junckerovi, když je Evropská komise tak miluje,ať se o ně postará. A to je ten problém: oni se o sebe nepostarají, potřebují,aby je někdo živil. To je ono

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!