Formulový titul obhájen před domácím publikem

0
1450

28 formulí na startu závodu, solidní divácká účast a nádherné babí léto. Co víc si mohli jezdci a příznivci motorismu na mosteckém autodromu přát?

Závody v Mostě pro nás vždycky mají zvláštní náboj. Jednak proto, že jsme na autodromu dlouhá léta byli vždy jen v roli diváků, ale hlavně pro ten fakt, že je Most naší domácí tratí a vždycky zde máme silnou podporu našich přátel a fanoušků.

Rekordní počet vozů na startu vyloženě lákal a motivoval k předvedení co možná nejlepšího výsledku, na druhou stranu bylo důležité si především pohlídat bodový příděl do celkové klasifikace. Ačkoliv jsme po nedokončeném závodě na Slovakiaringu přišli o šanci na obhajobu loňského titulu absolutního vítěze, ve formulích byla situace přesně opačná a do Mostu jsme přijeli v roli lídra průběžného pořadí.

Pokud bychom pohledem do startovní listiny brali v úvahu čistě papírové předpoklady, stačila by naše technika někam na hranici první desítky. Proti nám stálo tentokrát hned 8 dvoulitrových Renaultů i aktuální specifikace Formule 4. Zajímavá byla i některá jména. Tomáše Chabra (Formula Renault 2.0 / Chabrmotorsport), několikanásobného mistra ČR, jistě netřeba představovat. Špičku pole představovali i 2 nadějní motokáristé – František Pros (Tatuus Abarth F4 / GT2 motorsport) a Matěj Kácovský (Formula Renault 2.0 / HKC Academy), účastník letošního mistrovství světa a v současnosti jeden z našich nejlepších juniorů.

O to lepší pocity jsme měli z obou volných tréninků, které jsme dokončili vždy v TOP 3. Na trati byl ale obrovský provoz, 3 předjíždění za kolo nebyla výjimkou. Bylo ale jasné, že v kvalifikaci se bude hrát nejen o desetiny, ale především o štěstí, kdo si vytáhne žolíka a zajede čisté kolo.

Byť jsme v rychlém kole hned v nájezdu do první zatáčky chytili pomalejšího soupeře a na jeho konci se nevyvarovali drobné chybičky, nechali jsme celé pole za námi a vybojovali celkem překvapivé pole position.

Výsledky kvalifikace (28 celkem)

1. Honza Rieger Rieger Motorsport Gloria C8F

1:36.455

2. Matěj Kácovský HKC Academy Formula Renault 2.0

1:36.871

+0,416

3. Tomáš Chabr Chabrmotorsport Formula Renault 2.0

1:37.178

+0,723

4. Pavel Machulda HKC Racing Formula Renault 2.0

1:37.263

+0,808

5. František Pros GT2 Motorsport F4 Tatuus Abarth

1:37.720

+1,265

6. Petr Zelenka EFFECTIVE RACING Formula Renault 2.0

1:37.942

+1,478

Před samotným závodem jsme ale zůstávali zcela nohama na zemi. Bylo poměrně pravděpodobné, že dvoulitry s jejich technickou převahou nedokážeme udržet za sebou.

Malé drama se odehrálo ještě během zaváděcího kola, kdy jeden z jezdců zůstal stát mimo trať tak nešťastně, že se jej nedařilo vyprostit a celé pole zamířilo za safety carem zpět do boxové uličky.

Druhý pokus o start už proběhl bez problémů, a to i v našem podání. Hned po zhasnutí světel se nám podařilo zavřít Kácovského a do první zatáčky najíždět na prvním místě s Chabrovo Renaultem těsně za sebou. Tato konstelace pro nás vyznívala příznivě. Tomáš Chabr totiž jede na Renaultu první generace, která disponuje zhruba podobným výkonem jako náš vůz, tudíž jsme na rovinách nebyli ohrožení tolik, jako při konfrontaci s ostatními soupeři a prvních několik kol jsme vedení hájili.

V náš neprospěch ale začaly hovořit dva fakty. Tím prvním byla zásadní ztráta přilnavosti, která se projevovala už od prvních metrů závodu, a která znamenala propad časů oproti kvalifikaci až o 2 vteřiny na kolo. V první chvíli vše ukazovalo na nízkou teplotu pneumatik, což je v úvodu závodu zcela běžné. Jak ale odhalila analýza po závodě, problém byl jiného charakteru. Druhým faktem, který nám zkomplikoval život, byl Chabrův výlet mimo trať, po kterém se propadl o několik pozic, čímž jsme se pro silnější vozy stali snadnou kořistí.

Na cílové rovince mosteckého autodromu jsme během jednoho kola kapitulovali hned dvojnásobně, když se přes nás přehnal Machulda s Kácovským a o kolo později i Zelenka. A byť jsme i přes problémy s vozem měli v technických pasážích okruhu navrch, nemělo smysl bezhlavě riskovat. I 4. místo nám totiž pohodlně stačilo k obhájení celkového vítězství v kategorii formulí Carbonia Cupu 2018.

Výsledky závodu (28 celkem)

1. Matěj Kácovský HKC Academy Formula Renault 2.0 11 kol

18:01.370

2. Pavel Machulda HKC Racing Formula Renault 2.0 11 kol

18:01.636

3. Petr Zelenka EFFECTIVE RACING Formula Renault 2.0 11 kol

18:04.937

4. Honza Rieger Rieger Motorsport Gloria C8F 11 kol

18:10.276

5. František Pros GT2 Motorsport F4 Tatuus Abarth 11 kol

18:12.170

6. Tomáš Chabr Chabrmotorsport Formula Renault 2.0 11 kol

18:20.015


Sezona 2018 tak zcela splnila náš cíl. A kdybychom nezaznamenali výpadek na Slovakiaringu, slavili bychom i obhájení absolutního vítězství. Na kdyby se ale nehraje a v motorsportu obzvláště ne. I s vítězstvím mezi formulemi jsme maximálně spokojeni a věříme, že jsme naše fanoušky ani partnery nezklamali.

Závěrem nám dovolte poděkovat všem našim přátelům a příznivcům, kterých za námi přišla opravdu spousta, naší mamce za vynikající raut a v neposlední řadě i našim partnerům: PINC – nákladní doprava, LUTOPOL, MK-RACING, Moster, MEDUNA vakuová kalírna, Invel Plus, Tyrex, FRROD reklama, iRacingNews a ČeskéOkruhy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!