I chemie může být atraktivní

0
266

Další krok ke spolupráci mezi zaměstnavateli a základními a středními školami na Litvínovsku udělaly společně město Litvínov, Nadace Unipetrol a Vysoká škola chemicko-technologická. Žákům základních škol a víceletých gymnázií společně představily chemii jako moderní a zajímavý obor.

Společnost Unipetrol RPA podporuje střední školy v Litvínově, ale i v Meziboří. Zástupci chemické firmy pochopili, že budoucí zaměstnance je třeba vychovávat a motivovat už v době, kdy studují na střední škole. Na podporu Unipetrolu RPA se tak mohou spolehnout mimo jiné Střední škola Educhem i litvínovská Schola Humanitas. Uspořádáním Báječného dne s chemií chtěli organizátoři přiblížit kouzlo tohoto oboru také dětem mladším. „O své budoucnosti se rozhodují už žáci na základní škole. Tento projekt jim představuje chemii v její zajímavé podobě. Náš region je s průmyslovou, a především chemickou výrobou úzce spjat více než osmdesát let. Pokud chceme v našem regionu mladé lidi udržet, musíme jim poskytnout zajímavé perspektivy jejich rozvoje. A mezi tyto perspektivy chemie rozhodně patří,“ řekla Kamila Bláhová, starostka města Litvínov, která byla jedním z iniciátorů celé akce a dodala, že by se Báječný den s chemií měl v Litvínově stát tradiční akcí.

Akce se zúčastnilo čtyři sta žáků z Litvínova a okolí. Hlavními hvězdami zábavného dopoledne pro žáky ve věku třinácti let a výše byli tři popularizátoři chemie. Michael Londesborough, vědec anglického původu z Akademie věd, představil se svými kolegy, Janem Havlíkem a Jiřím Dolanským, celou sérii nečekaných a vtipných zákonitostí přírodních věd, které ovlivňují náš každodenní život, aniž bychom si to uvědomovali. Velký zájem dětí vzbudili studenti pražského gymnázia Nový PORG – Jakub Smékal, Adam Bělohlávek a Milan Cabrnoch. Ti z Prahy dovezli unikátního robota, kterého ve škole sestrojili a s kterým soutěžili v USA.

Celým dopolednem provázeli moderátorka TV Prima Lucie Špaková a patnáctiletý Matěj Vlček, kterého děti znají z pořadu České televize Wifina. Součástí programu byla také soutěž o novou 3D tiskárnu, kterou si odvezla Sportovní soukromá základní škola z Litvínova. „Podporujeme střední a vysoké školy a jejich studenty, ale zároveň si uvědomujeme, že mnohdy se o lásce k chemii rozhoduje již na základní škole. A protože současné děti jsou náročnější na formu, jakou jim informace předáváte, zkusili jsme přijít s tímto konceptem, který je nejen populárně naučný, ale především zábavný,“ vysvětluje Tomáš Herink, člen správní rady Nadace Unipetrol, důvod konání chemické show. Pokud se žáci zákaldních škol do chemie zamilují a rozhodnou se ji studovat, pak mají jistou další podporu Unipetrolu RPA. Firma například poskytuje studentům chemie na středních školách stipendia, odbornou praxi, podporuje střední školy materiálně nebo nabízí ke studiu své chemické laboratoře. Další významnou podporu pak nabízí vysokoškolákům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!