Litvínov zdobí nový strom díky žákům hamerské základní školy

0
306

Pečovat o zeleň a vlastní pílí obohatit prostor před školou o další nový strom se rozhodly děti z hamerské základní školy. Už na jaře letošního roku proto uzavřeli zástupci školního žákovského parlamentu smlouvu se Správou městských lesů Most o vzájemné spolupráci. Navíc předali starostce Litvínova Kamile Bláhové certifikát, ve kterém se zavázali zasadit strom v hodnotě dva a půl tisíce korun.

Peníze na pořízení a výsadbu stromku děti našetřily sběrem papíru. S výběrem stromu i místem pro vysazení pomohli pracovníci Technických služeb Litvínov. Volba padla na ambroň s charakteristickými hvězdicovými listy. Na podzim se vybarvují do celé palety barev, počínaje žlutou, přes zlatooranžovou, hnědou, purpurovou, rudou až po temně vínovou.
V období března až května ambroň zdobí žlutozelené květy. „Vybrali jsme tento strom, protože se k naší škole skvěle hodí. Září svými barvami stejně jako naše škola,“ říká ředitelka školy Radka Jirkovská, která je na své žáky také patřičně hrdá. „Zástupci žákovského parlamentu se dohodli se Správou městských lesů Most na spolupráci. Naši žáci už od jarních měsíců chodili čistit les a vysazovat mladé stromky. Správa městských lesů Most na oplátku dětem pomůže s projektovými dny a tematickými přednáškami,“ prozradila smysl spolupráce Radka Jirkovská. Školní žákovský parlament je v hamerské škole i jinak velmi aktivní. „Vznikl v roce 2010. Pravidelně každý měsíc se scházíme. V žákovském parlamentu pracuje dvacet dva dětí z celé školy. Vždy se dohodneme, co potřebujeme a co chceme podpořit. Většinou se jedná o způsoby zpestření vyučování a o nové akce. Takto jsme se dohodli i o pomoci lesům a podpoře zeleně v našem městě,“ říká předsedkyně žákovského parlamentu Anna Radilová. Žákovský parlament hamerské školy spolupracuje také s dětským domovem a janovským sociálním zařízením. „Naši žáci navštěvují seniory a předčítají jim,“ prozradila dále Radka Jirkovská. Ambroň s dětmi ze žákovského parlamentu zasadila starostka města Kamila Bláhová. „Všem dětem, které na nový strom sběrem papíru přispěly, velmi děkujeme. Moc si vážíme toho, že myslíte na životní prostředí ve městě a není vám lhostejné, jaké je okolí vaší školy,“ prohlásila při slavnostním aktu Kamila Bláhová. „Představte si, že by stromy poskytovaly wi-fi signál. To bychom jich vysázeli tolik, že bychom zachránili celou planetu. Škoda, že produkují jenom kyslík, který dýcháme a který znamená život. Stromy a jejich důležitost si někteří vůbec neuvědomují. Považuji je za něco obyčejného, čeho je nadbytek. My ale chceme, aby bylo ve městě zeleně více. A tohle přání stálo u zrodu našeho nápadu. Žáci školního parlamentu zvažovali, jak by mohli přispět k ochraně životního prostředí v našem městě. Lonští deváťáci navrhli, abychom část výtěžku za sběr papíru věnovali městu, a to ve formě stromu. Svůj závazek jsme splnili. Díky naší snaze jsme v březnu nasbírali dostatek starého papíru na zakoupení stromu. Náš strom označíme pamětní deskou, která bude i následujícím generacím připomínat náš čin. Myslím si, že na sebe můžeme být pyšní. Napomohli jsme zkrášlení města i okolí školy. Myslím si, že dnes můžeme odcházet s dobrým pocitem,“ řekla k akci předsedkyně žákovského parlamentu Anna Radilová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!