Litvínovští mladí hokejisté přivezli zlato z Kanady

0
2714

ÚSTECKÝ KRAJ/Quebec – Litvínovští mladí hokejisté se stali oporou týmu výběru Ústeckého kraje a společně si sáhli na zlatou medaili ve světovém turnaji v kanadském Qubecu. O úspěchu českých dětí v Kanadě jsme si povídali se šéf trenérem krajského výběru a předsedou trenérsko metodické komise krajského svazu ledního hokeje Zdeňkem Zímou. Ten mladé hokejisty do Kanady doprovázel a spolu s asistentem Ladislavem Drábem z Chomutova je dovedl až k vítězství.

Turnaj v kanadském Qubecu je považován za největší mládežnický hokejový turnaj na světě. Kolik mužstev se tentokrát zúčastnilo?

Kanadský Pee – Wee International tournament je právem považován za největší na světě pro věkovou kategorii hráčů narozených v roce 2003. Letos si tu zahrálo více než 120 družstev. Mužstva jsou rozdělena do čtyř kategorií podle výkonosti. My jsme hráli ve druhé nejvyšší kategorii. Kategorie byly dále rozděleny do skupin. Z každé skupiny postupovaly dva nejlepší týmy. Za celý turnaj jsme prohráli pouze jediný zápas, takže jsme postupovali ze skupiny z druhého místa. Cyklon SSF, svého přemožitele ze skupiny, kluci ale ve finále porazili a vyhráli ve své kategorii.  To je obrovský úspěch v tak veliké konkurenci.

Jeli jste tam jako mužstvo výběru Ústeckého kraje. Jak si v tomto kolektivu stojí litvínovští kluci?

V mužstvu bylo osm kluků z Litvínova a jednoznačně byli oporou celého týmu. Brankář Lukáš Klika byl podle mého mínění nejlepším gólmanem turnaje. Ale nezadali si ani ostatní Litvínováci. Obránce Lukáš Hocelík a útočníci Marek Slavík, David Skuhrovec, Jan Vopat, Daniel Dej, Vojtěch Buberl a Ondřej Matas. Musím ale pochválit a vyzdvihnout práci celého týmu. Kluci byli skvělí. Před turnajem spolu tenhle výběr Ústeckého kraje hrál prakticky jen dvakrát, ale dokonale si sedli, sehráli se okamžitě, jakoby spolu hráli odmala.

Chystáte se příští rok do Quebecu znovu?

Je to tradiční turnaj, kterého se Češi účastní, co já pamatuji, dvacet čtyři let. Poslední dva ročníky jsme na turnaj poslali krajský výběr. V příštím roce chceme také sestavit výběr z Ústeckého kraje. Máme ale trochu jinou filozofii, než dosud. Účast na turnaji pro jednoho hráče vyjde rodiče na značné peníze. Na turnaj proto sice můžeme nominovat ty nejlepší hráče, nakonec ale záleží na tom, jestli na to rodiče mají. Pro příští rok chceme získat peníze od sponzorů, od Ústeckého kraje a větších firem v regionu. Je to možnost, jak mohou sponzoři pomoci mládežnickému sportu na mezinárodní úrovni. Nám by to dalo možnost poslat na mezinárodní turnaj i kluky, jejichž rodiny na takovou zkušenost pro své děti nemají peníze. V příštím roce máme navíc po letošním úspěchu velkou šanci dostat se do turnaje pro první výkonnostní kategorii.

Už samotná cesta do Kanady je pro hráče velkou zkušeností. Neužili si určitě jen hokej. Co dalšího je v Kanadě čekalo?

Atmosféra mezinárodního turnaje v cizí zemi je pro kluky neocenitelná. Pokud se příští rok dostaneme do první kategorie do hlavního turnaje, pak budou kluci hrát před patnácti tisíci diváky, kteří na tento turnaj běžně chodí. I letos si ale kluci užili stovky diváků, což se jim doma nestane. Turnaj byl pro hráče výbornou příležitostí procvičit si angličtinu. Viděli zamrzlé vodopády na řece svatého Vavřince. Jeli trajektem po zamrzlé řece, navštívili vyhlášenou čokoládovnu, viděli ledové sochy, zimní karneval a další atrakce. Co si ale opravdu užili, byl trénink NHL v Montrealu. Zastavili jsme se tam při zpáteční cestě. To bylo pro kluky opravdu něco s velkým N. Tomáš Plekanec a Tomáš Fleischmann za nimi po tréninku přišli. Fotili se s nimi, dali jim pár hokejových rad a dokonce nám dali i hokejku pro nejlepšího hráče. To bylo krásné zakončení celé cesty.

Pee – Wee International tournament v Kanadě očima předsedy HC Litvínov, sportovní sdružení Kamila Havelky

„Jsem na kluky pyšný. Je to skvělý úspěch v mezinárodní konkurenci. Je to samozřejmě práce celého týmu, ale naši kluci z Litvínova byli ostatním oporou a můžeme na ně být právem hrdí. Litvínov je schopen vychovat skvělé hráče pro reprezentaci, to se ukazuje už v těchto mládežnických turnajích, kde mají naši kluci úspěch. Potvrzuje se, že tu roste skvělá generace hokejistů, kteří mohou navázat na úspěchy extraligového týmu“.

 

Mezi nejlepší hráče turnaje patřil litvínovský gólman Lukáš Klika.

Co bylo na turnaji v Kanadě úplně to „nejvíc“?

Nejdůležitější bylo to, že jsme turnaj vyhráli.

 

Je jiné hrát turnaje v Čechách a v zámoří?

Byl to velký rozdíl, kluci nesměli hrát vůbec do těla. Byla tam perfektní atmosféra, hodně lidí tam fandilo.

 

Mužstvo bylo složeno z hráčů z různých klubů. Jak rychle se podle tebe kluci sehráli viděno očima brankáře?

Před turnajem jsme měli v Kanadě 3 přátelská utkání, kde se kluci sehrávali. Potom trenér sestavil lajny a tak jsme odehráli celý turnaj.

Pro mne jako brankáře bylo dobré, že hráči velice dobře bránili a hlavně dávali góly.

 

Co vás kluky bavilo kromě hokeje a všeho kolem hokeje na Kanadě?

Prohlídka památek, sportovní vesničky a přírody v Kanadě. Super byla návštěva sportovní haly Videotron Centre v Quebecu.

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!