Město Most se shání po sociálním bydlení, byty od agentur ale nechce

0
938

Radní se zabývali koncepcí sociálního bydlení v Mostě. Pilotní projekt se realizuje už od letošního ledna a potrvá až do konce roku 2019. Město hledá v rámci tohoto projektu volné byty.

Byty pro sociální bydlení by měly být rozptýlené v různých částech města. Nikoliv na jednom místě. Městu se už zájemci s nabídkou bytů pro sociální bydlení dokonce už hlásí i sami. „Žádosti přicházejí od sociálních subjektů, jednalo se například o agentury z Teplic apod., které zároveň chtějí žádat pro tento účel o dotace. Město Most ale dávalo nesouhlasné stanovisko, chceme si to udělat ve své režii,“ zdůvodnila náměstkyně Markéta Stará.

Město Most nemá svůj bytový fond a pro sociální byty, jejichž nutnost vyplývá ze zákona, bude muset hledat partnery. Podobně to řeší i sousední Litvínov. „Probíhalo už několik jednání s SBD Krušnohor, který přislíbil, že by s městem Most v rámci tohoto projektu spolupracoval. A nejen Krušnohor, ale i Mostecká bytová, obecně prospěšná společnost K srdci klíč, ale i další drobné fyzické osoby, které by případně nabídly bytový fond. V tuto chvíli jde městu Most o to najít deset bytů v rámci nového pilotního projektu,“ informovala náměstkyně primátora Markéta Stará. Podle ní by se mělo jednat o byty, které budou určené pro osoby například se zdravotním postižením, pro samoživitele a samoživitelky či rodiny s dětmi, které jsou v tíživé situaci. „Schvalovali jsme lokální koncepci a schvalovala se také metodika. Tedy pravidla, jak a podle čeho budou klienti do těchto bytů vybíráni a jaké podmínky budou muset splnit,“ uvedla dále náměstkyně Stará. Jednou z takových podmínek by měla být i povinnost klientů umožnit vstup sociálním pracovníkům do bytů, a to podle potřeby, klidně i několikrát týdně apod. „Například když se bude odečítat energie, plynoměry, vodoměry… Bude tu vždy fungovat konkrétní sociální pracovník, který bude v rámci projektu na tuto činnost vyčleněn a bude s klienty spolupracovat,“ uvedla na příkladu Markéta Stará.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!