Místo sociálních bytů rezidenční bydlení

0
1251

Vybydlený a zdevastovaný blok 35 v rezidenční lokalitě 2B odkoupí od města Mostecká bytová. Ta má v plánu dům opravit a vytvořit zde nájemní byty. Nové bydlení by tak mohla společnost nabízet do dvou let.

Odkup bloku 35 v ulici Jaroslava Seiferta schválili v těchto dnech mostečtí radní společnosti Mostecká bytová a to za cenu 3,5 milionu korun. Jedná se o jeden ze tří vybydlených a zničených bloků v Podžatecké čtvrti, kde v minulosti hrozilo, že zde vzniknou sociální byty. Prodejem Mostecké bytové ale vznikne zcela opačný záměr, a to výstavba rezidenčních nájemních bytů. „Chceme pokračovat v regeneraci této lokality. Tento dům navazuje přímo na zrekonstruované domy technických služeb,“ informoval ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička.

Společnost, v níž má město Most stoprocentní majetkovou účast, plánuje dům kompletně zrekonstruovat a vybudovat zde kolem 30 bytů. „Vzniknou zde běžné nájemní byty. Rozhodně nehodláme podporovat byty, které by měly sloužit na něco jiného, než je komerční bydlení,“ ujistil dále Jaroslav Kudrlička. Ten mimo jiné také vysvětlil, že Mostecká bytová po rekonstrukci bloku nebude byty prodávat do osobního vlastnictví. Důvod je prý jediný, aby se nemohla případným vznikem společenství vlastníků a možností nakládat s byty podle uvážení, měnit skladba nájemníků. „Máme lety prověřené mechanismy, kdy výběr nájemníků umíme nastavit tak, abychom měli jistotu, že zde budou lidé, kteří si tohoto bydlení budou vážit, budou platit tržní nájemné. Osobně jsem přesvědčen, že o bydlení v této lokalitě bude velký zájem,“ je přesvědčen ředitel.

Byty s balkony i kuchyní

V současné době má již Mostecká bytová hotovou studii na rekonstrukci domu. „Studie nám pomohla v tom, abychom měli představu, jakou skladbu bytů bychom zde mohli vytvořit. Bude se jednat o byty, které budou pro lidi, kteří jsou schopni nájemné zde platit. Mohou to být lékaři, manažeři z průmyslové zóny, mladší lidé, kteří nemají zájem pořizovat si byty do vlastnictví, apod. Nechceme zde dělat byty s nájemným za padesát korun za metr čtvereční, ale ani stanovit nesmyslné nájmy,“ upozornil Jaroslav Kudrlička. Velikost bytů, které zde Mostecká bytová hodlá vybudovat, se bude pohybovat v rozmezí od 35 do 53 metrů čtverečních. Byty budou vybavené vlastní kuchyní a budou mít k dispozici i oddělené zděné a uzamykatelné kóje. Některé z nich budou disponovat i balkony. „Skladba bytů bude různá. Budou tu byty obdobné jako v bloku 56. Chceme byty vybavit zařizovacími předměty, kuchyňskými linkami apod. Vzhledem k velikosti jednotlivých bytů předpokládáme, že by se nájemné v těchto bytech mohlo pohybovat kolem sto, sto třiceti korun za metr čtvereční. To už je samo o sobě prvním krokem k tomu, aby tu byl určitý výběr nájemníků,“ uvedl dále ředitel Mostecké bytové a doplnil: „Předpokládáme, že roční nájem by z celého bloku mohl činit kolem 1,8 milionu korun.“ Rekonstrukci bude Mostecká bytová hradit ze svých prostředků. „Prověřovali jsme možnosti dotací, ale ty jsou podmíněné udržitelností atd. Takže plánujeme, že tuto investici zaplatíme z vlastních zdrojů,“ uzavřel ředitel Kudrlička.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!