Muzeum připravuje výstavu „Hlubinný důl – fotografie Petra Havlíka“

0
215

Oblastní muzeum a galerie v Mostě pořádá od 24. května do 14. července 2019 výstavu „Hlubinný důl – fotografie Petra Havlíka“, v podzemních výstavních prostorách kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.  Vernisáž se uskuteční tamtéž dne 23. května 2019 v 17 hodin. Hudební doprovod zajistí Eine Stunde Merzbauten noisová formace z Mostu.

Autor představí výběr necelé stovky černobílých fotografií, jejichž tématem je poslední hnědouhelný důl Centrum v Dolním Jiřetíně. Snímky vznikaly od roku 2006, až do uzavření dolu v roce 2016. Vystavená kolekce má čtyři okruhy námětů: portréty horníků, uhelnou sloj, horníky při práci a prostory v hlubině. Součástí instalace bude také krátký film o dole Centrum. Havlík se rozhodl pro monochromatické zobrazení, které podtrhuje surovost vystavovaných fotografií. Autor byl při své tvorbě hnán touhou umělecky zachytit labutí píseň hlubinné těžby uhlí na Mostecku.

Výstava má bohatý doprovodný program pro školy a veřejnost. Osmého a čtrnáctého června se uskuteční od 16:00 komentovaná prohlídka s autorem. Na patnáctého června je pro zájemce připraven workshop kyanotypie, kdy si zájemci mohou vyzkoušet tvorbu vlastních fotogramů a fotografií v barvě pařížské modři. Na doprovodné akce je nutné se objednat, více informací je na webu Oblastního muzea a galerie v Mostě.

O autorovi: Litvínovský rodák a patriot Petr Havlík fotografuje téměř čtyřicet let a náměty pro své fotografie hledá výhradně na Mostecku. Pro svou tvorbu používá analogové i digitální zobrazovací postupy. Pocit jisté uniformity digitálních tisků jej přivedl ke starým technikám – zejména ke kyanotypii (modré fotografie) a Van Dyke (hnědé fotografie). Posledně zmíněnou techniku mohli vidět návštěvníci Havlíkovy poslední výstavy v Městské knihovně v Litvínově.

Současně experimentuje se zobrazováním pomocí dírkové komory, při kterém používá negativ o velikosti 30 x 40 cm. Takto získaný negativ přenáší pomocí UV světla na papíry zcitlivěné pro kyanotypii nebo Van Dyke techniku. Touha po větším podílu autorské práce vede autora k pokusům s litografií a hlubotiskem. Zde se vrací k původní profesi tiskaře.

Fotografie budou vystavené v podzemních prostorách kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě do 14. července. Otevřeno ÚT- NE, svátky 9 – 17 hod., vstupné 20,- Kč, snížené 5,- Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!