„Na kole jen s přilbou“

0
106
ilustrační foto

Preventivní akce zaměřená na bezpečnost cyklistů v dopravním prostředí proběhla ve čtvrtek 15. 7. 2021 na cyklotrase v lokalitě Červený vrch na Lounsku. Cyklistům se věnovaly policistky z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, společně s lounskou dopravní službou a ve spolupráci se zástupci Týmu silniční bezpečnosti. Preventivní akce proběhla v rámci 11. ročníku celostátní kampaně s názvem „Na kole jen s přilbou“.

Oslovení cyklisté byli upozorňováni na důležitost nošení bezpečnostní přilby při jízdě na kole, která vyplývá ze zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů, který dle § 58 odst. 1 uvádí, že cyklista mladší 18 ti let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

Cyklistická přilba snižuje riziko vážného zranění hlavy, a proto doporučujeme její nošení při jízdě všem cyklistům i těm starším osmnácti let. Správné nasazení cyklistické přilby bylo cyklistům názorně předvedeno a doporučeno podle jakých parametrů si vyhovující přilbu vybrat.

Rovněž byla připomenuta důležitost správného vybavení jízdního kola a také viditelnost, kterou lze výrazně zvýšit pestrým oblečením a používáním reflexních doplňků.

tabulka viditelnosti.jpgtabulka viditelnosti.jpg

Cyklisté si mohli vyzkoušet také pohyb v tzv. „opilých brýlích“, které po nasazení simulují stav jako po požití alkoholických nápojů či marihuany. Ti, kteří je vyzkoušeli, se shodli na tom, že alkohol skutečně za řídítka bicyklu nepatří!

Účastníci této akce obdrželi od organizátorů kromě důležitých doporučení a informací také různé cyklistické pomůcky např. cyklolékárničky, cyklomapy, osvětlení na kolo, reflexní doplňky a další.

Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů a informovat veřejnost o důležitosti nošení cyklistické přilby při jízdě na kole. Nejčastější zranění u cyklistů je právě poranění hlavy, přičemž cyklistická přilba zabrání 85% úrazů hlavy a 88% úrazů mozku.

DN cyklista 2019 - 2020.jpgDN cyklista 2019 – 2020.jpg

Tato akce není ojedinělá a v našem kraji již proběhla obdobná akce na Teplicku a do konce letních prázdnin bude ještě zopakována na Litoměřicku. Další preventivní akce zaměřené na cyklisty budou probíhat po celé léto.

Několik zásad a doporučení pro bezpečnou jízdu na kole:

 • Na vozovce jezděte co nejblíže u pravého okraje, nikdy dva vedle sebe, ale za sebou.
 • Sledujte pozorně provoz okolo sebe, abyste mohli včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím.
 • Dávejte pozor na vozidla, která zastavila, především na vystupující a na otevřené dveře.
 • Na jednomístném kole se nemůže přepravovat více osob.
 • Na kole nevozte předměty, které by mohly zranit vás nebo další osoby.
 • Při změně směru jízdy dávejte včas a takovým způsobem najevo svůj úmysl, aby je ostatní řidiči i chodci správně pochopili..
 • Chovejte se ohleduplně k ostatním účastníkům silničního provozu.
 • Při jízdě se plně věnujte řízení, vyvarujte se poslechu hudby či telefonování a psaní SMS za jízdy.
 • Používejte pestré oblečení a reflexní prvky.
 • Za snížené viditelnosti rozsviťte světla.
 • Jízdu plánujte dopředu a využívejte především cyklostezky a méně frekventované komunikace.
 • Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete.
 • Udržujte čistotu kola především předních a zadních odrazek a v paprscích kol.
 • Cyklista mladší 10 let smí jezdit na silnici, místní nebo účelové komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!