Na oslavy přesunutého skvostu se chystají trháky

0
516

Oslavy výročí 500 let od položení základního kamene děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se blíží. Program oslav už se rýsuje. Veřejnost má důvod se těšit na opravdové lahůdky a zajímavosti s kostelem spojené. Zvažuje se i možnost, že by se na věži rozezněly zvony.

Oslavy významného výročí se uskuteční na etapy, v různých dnech během roku. První vypuknou již 24. června. „Oslavy zahájí velkolepý jarmark v areálu kostela, který připravuje město Most. Bude v podobném duchu, jako loňské oslavy výročí narození Karla IV. U kostela budou vytvořeny jakési vesnice, z nichž každá bude představovat určité století. Lidé se tu seznámí s dobovými řemesly, uvidí ukázky všeho, co se týče turnajů a šermířů,“ prozradila kastelánka děkanského kostela v Mostě Ludmila Klimplová.

Kostel na nové známce

Datum 24. června pro zahájení oslav zvolilo město společně s památkáři proto, že bude k tomuto datu vydána nová poštovní známka. „Novou známku vydává Českojiřetínský spolek. Česká pošta tu bude mít stánek a známka tu bude k zakoupení. Zároveň budou k dispozici obálky a pamětní listy. Budou tu i autoři známky, Jan Kavan a rytec pan Ondráček,“ uvedla dále Ludmila Klimplová. V rámci oslav proběhne i autogramiáda obou autorů a v kapli sv. Ducha bude k vidění vernisáž všech vydaných známek, jejichž autorem je Jan Kavan. „Nová známka je významný počin. Naposledy byla vydána známka v Mostě někdy před pětaosmdesáti lety,“ vzpomněla kastelánka.

Rozezní se znovu zvony?

Město mimo jiné zvažuje, zda by nebylo možné znovu rozeznít na kostele i zvony. „Nám by se to velmi líbilo a myslím si, že je to výborný nápad, aby se zvony právě u této příležitosti znovu rozezněly. Pokusíme se domluvit s památkáři, zda by to bylo možné. Pokud fungují a neohrozí to nějakým způsobem například stropní statiku, pak v tom nevidíme žádný problém,“ přislíbila jednání náměstkyně primátora Markéta Stará.

Kostely v kostele

V kostele budou probíhat 24. června také prohlídky a vystoupení známých pěveckých sborů. „Vstup bude do prostor kostela, kinosálu a na výstavu v kapli volný. Pouze prohlídka věže bude zpoplatněna. Veřejnost uvnitř kostela najde modely kostela – jednak současnou podobu a také maketu transferu, kdy kostel bude jezdit po kolejích. Zmenšenina bude umístěna vedle varhan. Město nám model zapůjčí na dva roky,“ vyjmenovala dále Ludmila Klimplová. Oblastní muzeum zajistí v kinosále přednášky o staviteli kostela.

Nový film (nejen) pro pamětníky

Přesné datum výročí kostela připadne na 15. srpna. „Jde o významné výročí, proto oslavy nepotrvají jen jeden den. 13. srpna odslouží biskup Baxant mši. K vidění bude i nový film Míry Kuželky. V něm zhlédnou lidé například historii přesunu, ale i následné restaurování kostela a úpravy okolí. Ve filmu budou také vystupovat lidé, kteří se toho všeho účastnili. Film se bude promítat 13. srpna po bohoslužbě až do večerních hodin,“ nastínila další harmonogram oslav kastelánka.

Kostel do celého světa

15. srpna, v den výročí, se bude celý týden razítkovat veškerá pošta, která bude putovat z Mostu – ať už do nejrůznějších míst naší republiky, tak i do zahraničí – pamětním razítkem kostela.

V chrámu zapěje Hůlka

Koncert zpěváka Daniela Hůlky je naplánován na 11. listopadu. „Je to další symbolické datum. Kostel v tento den postavili na nové základy,“ informovala Ludmila Klimplová s tím, že během roku se budou v děkanském chrámu konat také již tradiční koncerty vážné hudby a připravují se i noční prohlídky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!