Policista navštívil Univerzitu 3. věku

0
98

V rámci rozšířené vzdělávací nabídky navštívil policejní preventista učebnu mostecké Univerzity 3. věku. Senioři jsou jednou z nejohroženějších skupinou osob, které policie věnuje v rámci preventivního projektu „Obezřetný senior“ velkou pozornost. Posluchači se zapojili aktivně do přednášky a s policistou pohovořili o možných rizicích a nástrahách dnešní doby. Opakování je matka moudrosti v každém věku a je potřeba dbát velké obezřetnosti, a to nejen na ulici, doma, ale i ve virtuálním světě.

V první části mohli přítomní z úst přednášejícího vyslechnout na co si dávat pozor ve venkovním i domácím prostředí. Důraz byl kladen zejména na jednání pachatelů, kteří se snaží využít důvěřivosti starších lidí a vloudit se do jejich blízkosti. Cíl podvodníků je vždy stejný, připravit své oběti o naspořené finanční prostředky. Senioři byli seznámeni s informacemi jak se chránit před okradením, jak zabezpečit majetek a jak předcházet podvodům.

Nedílnou součástí preventivní přednášky bylo uvedení některých konkrétních případů jako například stále aktuální „příběh VNUK.“ Podvodníci využívají osamělosti osob a nevyžádanou telefonní komunikací se vydávají za rodinného příslušníka. Nejčastěji právě vnuka. Pachatelé se snaží fiktivním vyprávěním získat pozornost důvěřivců a tím je připravit o peníze.

Mnoho seniorů stále používá mobilní telefon nebo počítač s přístupem k internetu. I zde je mnoho nástrah, které lze občas těžko odhalit. Jsou to přijaté podvodné textové zprávy nebo emaily s nabídkami zisku financí. Jedním z fenoménem poslední doby je i seznamování ve virtuálním prostředí s neznámými lidmi, zpravidla s muži. Ti získají přízeň protějšku a oklamou je vymyšlenou historkou. Pachatelé se vydávají za doktory, architekty, vojáky a jiné profese zpravidla pracující na zahraničních misích. Takový podvodník může sedět klidně ve vedlejším domě. Dojemným příběhem a příslibem společného soužití pak vylákají od obětí nemalý obnos peněz. Důvěřivý člověk rázem přichází i o miliony korun a příběh končí i velkým zadlužením. Terčem ovšem nejsou jen osamělé starší ženy.

Policisté se také velmi často setkávají s podvody typu nabídky výhodných investic nebo volání falešného bankéře. Těmto útokům spojených s vidinou snadného výdělku nebo strachu ze ztráty peněz z bankovního účtu podlehnou právě i lidé vyššího věku.

Preventivní přednáška vyvolala diskuzi přítomných, kteří měli spousty dotazů. Policisté věří, že hovořením o předcházení trestné činnosti páchané právě na starších osobách je důležitá. Učebnou univerzity se linuly kladné ohlasy a přednášku hodnotili posluchači velmi pozitivně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!