Radnice slibuje rekreační zónu i pláže

0
1002

U mosteckého jezera by měl nejpozději do roku 2020 začít pulsovat život. V tu dobu by už u vodní plochy měla být nejen silnice, ale také inženýrské sítě a oddychová zóna s plážemi. Projekt na inženýrské sítě by se měl vysoutěžit ještě v letošním roce.

Vedení města to slíbil premiér Bohuslav Sobotka na Větruši. „Tyto projekty jsou už dlouhou dobu připravené a leží v zásobníku projektů na ministerstvu financí. Premiér ale před několika dny přislíbil, že by se měl projekt na výstavbu sítí soutěžit ještě letos, ve druhém čtvrtletí. Pokud to vše půjde, jak má, mohlo by se začít s realizací v příštím roce,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega. Náklady na uvedenou stavbu se odhadují na více než 330 milionů korun a hrazeny budou z patnácti ekomiliard. Zadavatelem stavby je Česká republika – Ministerstvo financí, která bude hradit většinu finančních prostředků této stavby. Město Most se bude podílet na neuznatelných nákladech, mezi něž patří například veřejné osvětlení nebo nadzemní objekty čerpacích stanic, ve výši zhruba 10 milionů Kč. „Třetí etapa projektů, která je rovněž připravená – tedy oddychová zóna a pláže, projde stejným administrativním kolečkem. Náklady na tuto akci by měly být ve výši zhruba 70 milionů korun a schvalovat by se měla v příštím roce,“ uvedl dále primátor Paparega. Město se dohodlo s Palivovým kombinátem Ústí, že otevře veřejnosti v polovině roku 2018 přístup k jezeru. „Zbývá ještě dořešit majetkoprávní vypořádání pozemků kolem jezera. To by mělo být nejpozději do konce roku 2019. V minulosti toto vypořádání pozemků bylo již připraveno. Celá věc se ale zdržela z titulu nedovolené podpory,“ zdůvodnil dále první muž města. Ujistil, že otázka vypořádání pozemků je stále aktuální a město ji intenzivně řeší s Palivovým kombinátem Ústí. Jezero Most chce město otevřít veřejnosti v době, kdy by zde měly být realizovány všechny tři projekty. Silnice Most – Mariánské Radčice, inženýrské sítě a oddychová zóna s plážemi. „Až otevřeme oblast veřejnosti, chceme tu zázemí již mít vybudované. Proto nechceme nic uspěchat a stanovili jsme si až tento časový horizont,“ doplnil ještě primátor Paparega.

Čtyřkolkáři dělají u jezera paseku

Okolí mosteckého jezera v poslední době čelí nájezdům řidičů na čtyřkolkách. Ti zde narušují krajinu a způsobují nemalé škody.

Přístup k jezeru je stále uzavřený. Pro turisty či cyklisty je ale provizorní cesta k jezeru častým cílem procházek a výletů. U jezera je stálá ostraha, která okolí jezera hlídá. „Největší starostí nejsou lidé, kteří tam chodí nebo cyklisté, i když jsou všude zatím cedule o zákazu vstupu. Jsou to především čtytřkolkáři, kteří jsou schopni tyto revitalizované části za krátký čas poničit, zvlášť v zimním období, kdy je půda vlhká a měkká,“ upozornil primátor Jan Paparega a nevyloučil, že by na čtyřkolky mohli dohlédnout městští policisté.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!