Školáci z Mostu natočili film. Zabodují s ním na festivalu?

0
834

Žáci ze 7. základní školy v Mostě natáčeli spolu s filmaři nové animované filmy. Vznikly tak filmy o superhrdinech dnešní doby. Oživili například Jamese Tigra, Gaučmena, Spermii a další zajímavé postavy.

Letos se filmařská práce na sedmé škole propojila mezi staršími a mladšími ročníky. Do projektu skupiny Animánie, která se zabývá výukou filmové výchovy a práce s filmem a dětmi, se totiž zapojili nejen už zkušení šesťáci, ale i jejich mladší vrstevníci z prvních tříd. Mohli si tak předat poznatky a zkušenosti i žáci mezi sebou.

Během týdenního natáčení tak vznikly filmy starších žáků na téma Současný hrdina a mladší děti vytvářely film na téma Cirkus. „Nabízíme témata, která vycházejí z toho, jak jsou děti staré a co se zrovna učí, co je zajímá. Školy si pak vybírají. Pro šesťáky jsme zvolili téma Literární hrdina, které se ale rozšířilo na Současného hrdinu. Vznikly čtyři filmy na toto téma. Hrdinou mohl být pro žáky kdokoliv ze života, hrdina literární, prostě co děti zaujme,“ uvedla Martina Voráčková, lektorka, metodička a zakladatelka Animánie. Školáci se během natáčení učí například jaké jsou filmové prostředky, materiály apod. „Začínáme od scénáře, příběhu, přes překreslení scénáře do obrázků (storyboard). Ze storyboardu pak vychází hlavní postava. U ní si žáci uvědomí, co je jejím charakterem, jak vypadá a co bude jejím záměrem. Jak chtějí všechny ty věci oživit,“ uvedla dále Martina Voráčková. Se zakladatelkou Animánie do školy přijel i její tým s filmařskou technikou. „Jsme tu už poněkolikáté, takže děti už tuto práci znají. Máme obrovskou výhodu, že pracujeme se zkušenými filmaři. Můžeme je učit už mnohem těžší filmařské záležitosti. A je také pěkné, že filmoví nováčci, kterými se staly první ročníky, mají mezi těmi zkušenějšími sourozence, takže se vše propojuje a prolíná. Předávají si poznatky, spolupracují a je vidět, že je ta práce baví,“ říká dále lektorka Martina Voráčková. Nakonec připraví všichni účastníci společnou projektci, kde si představí své výtvory. „Začátečníci tak uvidí, co se dá dokázat za pár let, co se žáci animaci věnují. Starší žáci zase vidí, co se podařilo úplným nováčkům. Byli bychom rádi, kdyby tuto zkušenost mohli rozvíjet žáci až do deváté třídy,“ poznamenala učitelka školy Pavlína Havelková, která s žáky prochází projektem od samého začátku. Filmy, které žáci vytvoří, se zapojí do přehlídky festivalů animovaného filmu. „Chystáme se s šestými, tak i s prvními ročníky na přehlídku do Duchcova, kde probíhá společná projekce animovaných filmů z různých škol, kde se filmy natáčí. Moc se na to těšíme,“ uvedla dále Pavlína Havelková. V Mostě se projektu účastní zatím jen 7. ZŠ v Mostě.

Co jste si vybrali za hrdinu pro svůj film?
  • Marek Lečev, 6. tř

Vybrali jsme si film o Gaučmenovi. Je to chlap, co jen sedí na gauči, kouká na televizi a pojídá brambůrky. Pak se najde někdo, kdo mu ten gauč sebere. Gaučmen za ním bude chtít utíkat, ale jak bude tlustý, tak nebude moct. Tak začne sportovat a stane se z něj svalovec. Pak si pro ten gauč doběhne, ale zjistí, že ho už vůbec nepotřebuje a ani ho už nechce.

  • Jakub Bubeník, 6. tř

Naším hrdinou je James Tiger. Je to zloděj a agent, má tygří hlavu, vykrádá banky. Zavřou ho do ZOO a on se bude snažit utéct. To se mu podaří a bude banky vykrádat dál. Na konci se ale vrátí zpátky, protože se mu víc líbilo v ZOO, že se o něj starají a dávají mu najíst. Mám rád tygry, ale i Jamese Bonda, a tak vznikl i náš James Tiger.

Co vás na výrobě filmu nejvíc bavilo?
  • Sára Hojerová, 6. tř.

Mě baví natáčení celkově, ale hlavně vymýšlení a to, že si s tím dáme nějakou práci. Baví mě, když animujeme, hýbeme postavičkami a ještě si u toho užijeme spoustu legrace.

  • Šimon Luska, 1. tř

Nejvíc mě bavilo, jak jsme pohybovali postavičkami, učili jsme se je vyrábět, využívali písmenka, s kterými třeba žongloval šašek… Dobrý bylo i to, že jsme mohli všichni pracovat společně, někdy jsme se dohadovali, ale pak se vše vyřešilo a bylo to super.

  • Jára Štěpánek, 1. tř

Nejvíc mě bavilo vyrábět figurky, klauny atd. z různých materiálů a tvarů.

  • Adam Smatana, 1. tř

Mě bavilo, jak jsem musel skákat na vlkovi a taky zkoušet různé zvuky…

  • Jakub Štýs, 1. tř.

Mě bavilo úplně všechno a nejvíc vyrábění pozadí – hlediště, třeba s lidmi, zábradlím… a vším, co by mělo být v cirkuse. Nejvíc ale to, že to celé bylo zábavné a prostě na jedničku!

  • Anička Bunešová, 1. tř

Já už natočila tři filmy a hodně mě baví úplně všechno. Naučila mě to moje starší sestra. Mezi moje filmy patří Sněhulák, Princezna a Vajíčko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!