Světové „LIDICE“ dorazily do Mostu

0
2957
Vernisáž zahájily ředitelka školy Romana Pavlíčková a kurátorka Lidické galerie Ivona Kasalická. Prestižní mezinárodní výstavu si nenechala ujít ani náměstkyně primátora města Mostu Markéta Stará.

Největší a nejvýznamnější světová dětská výtvarná výstava je opět k vidění v Mostě. V prostorách Základní umělecké školy Most v Moskevské ulici si až do 29. března můžete prohlédnout nejlepší výtvarné práce dětí z jednasedmdesáti zemí světa. Vernisáž 43. ročníku Mezinárodní výtvarné dětské výstavy Lidice v Mostě zahájily ředitelka školy Romana Pavlíčková a kurátorka Lidické galerie Ivona Kasalická.

Mostecká ZUŠka je jedinou školou v republice, v jejíchž prostorách je část výstavy Lidice k vidění. „Je to tradice od osmdesátých let, kdy Lidická galerie neměla prostory pro umístění výstavy a mostecká základní umělecká škola byla jediná, kdo galerii pomohl a výstavu umístil,“ vysvětlila ředitelka školy Romana Pavlíčková. Ve škole je vystaveno téměř sedm set dětských prací. „Kompletní výstava, která je pouze v Lidické galerii, čítá více než dvacet jedna tisíc prací. Kromě dětí z naší školy mají svá díla na výstavě také žáci litvínovské, duchcovské a postoloprtské základní umělecké školy,“ doplnila Romana Pavlíčková.

Mostecká ZUŠka je jednou z nejúspěšnějších uměleckých škol v celé republice. Čestné uznání získalo devět žáků mostecké ZUŠky, nejvyšší ocenění Lidická růže získaly osmiletá Kristýna Žilková za malbu a patnáctiletá Eliška Píšová za fotografii. Medaili škole přinesli za kolekci keramiky Kryštof Fiala, Lucie Kolaříková, Kamila Podhorná a Eliška Schmiedová. Tématem čtyřicátého třetího ročníku bylo Světlo. „Téma vyhlašuje Česká komise pro UNESCO. Tentokrát to bylo na počest roku 2015, který byl vyhlášen Rokem světla,“ doplnila Romana Pavlíčková a dodala, že zve všechny základní školy k návštěvě výstavy.

 

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (MDVV Lidice) byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!