Veřejná zakázka na rekonstrukci Repre zrušena nebude

1
739

Veřejná zakázka na rekonstrukci Repre zrušena nebude. Rozhodlo o tom vedení města a reagovalo tak na petici za vyhlášení architektonické soutěže.

Opětovnou výzvu na vyhlášení architektonické soutěže vznesli občané na posledním zastupitelstvu. Primátor Jan Paparega obdržel ale také petici opoziční zastupitelky Bereniky Peštové za vyhlášení architektonické soutěže na rekonstrukci REPRE a rovněž i za zrušení veřejné zakázky na projektovou dokumentaci této rekonstrukce. Petici prověřoval odbor zadávání veřejných zakázek a v rámci předprojektové přípravy se prověřovala také možnost vyhlášení architektonické soutěže, která by určila budoucí vzhled budovy REPRE. „Z tohoto důvodu zástupci města prověřovali autorská práva ke stávajícímu architektonickému řešení budovy,“ uvedla tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Město také jednalo s dosud žijícím hlavním architektem stávajícího architektonického řešení Ing. arch. Mojmírem Böhmem (spoluautoři již nežijí). „V rámci jednání se diskutovalo i možnosti vyhlášení architektonické soutěže v souladu s usnesením Vlády ČR z roku 2015. Tuto možnost dosud žijící autor architektonického řešení však důrazně odmítl a po dalších jednáních se zástupci města definoval odchylky ze stávajícího architektonického řešení, s jejichž provedením souhlasil,“ potvrdila dále tisková mluvčí. Občané, kteří vyzývali zastupitele k vyhlášení soutěže, mimo jiné argumentovali tím, že: „…architekti nesmí bránit soutěžím a autor se může vyjadřovat pouze k návrhu samotnému, nikoliv ke způsobu jeho pořizování.“ Vedení města ale v návaznosti na stanovisko autora architektonického řešení Repre vylučuje možnost zadání architektonické soutěže z předprojektové přípravy stavby. „Autorský zákon je v tomto případě nadřazen příslušnému usnesení Vlády ČR. Proto nebude předmětná veřejná zakázka zrušena,“ argumentuje vedení města. Na rekonstrukci Repre byl už vybrán zhotovitel projektové dokumentace, kterým se stala společnost Artech.

Architekti stvořili levitující Repre

Jako autoři původního architektonického návrhu jsou uváděni Mojmír Böhm, Jaroslav Zbuzek a Luboš Kos. Ti vytvořili nadčasové architektonické kompoziční řešení v podobě skládaných gradujících „levitujících“ kvádrových hmot, završených kontrastním kulovitým tvarem (planetáriem). Provoz byl zahájen na jaře roku 1984.

Nový kulturní dům jako „chytrá budova“

Představu, jak bude nové Repre koncipováno, město už má. Původní třípodlažní hala s galeriemi a kinosál by na úrovni prvního a druhého patra měla nově využít městská knihovna. Její celková kapacita by měla činit 200 000 svazků a bude vybavena mimo jiné speciálním knihovnickým výtahem a zabezpečena elektronickými detekčními rámy. Zachováno by mělo být nejen planetárium, ale i stávající víceúčelový sál, restaurace v přízemí a malá divadelní scéna, která by měla sloužit jako kinosál pro přednášky a vzdělávání. Přízemí haly bude využito zejména pro komunitní aktivity kulturně-vzdělávacího centra. Celková rekonstrukce se bude týkat i okolí Repre včetně vegetačních úprav a nového pojetí přilehlé vodní plochy. „Celý objekt bude řešen jako ‚chytrá budova‘, aby jej bylo možné řídit jako celek s propojenými vazbami na připravovaný celoměstský projekt Smart City. Samozřejmostí tak bude například jeho bezbariérovost nebo nízká energetická provozní náročnost. Navrhované řešení navíc bude muset respektovat urbanistické a architektonické hodnoty stávající stavby, její hmotovou kompozici a výtvarné působení fasádních ploch. Zateplení obvodového pláště s novými detaily fasády a použitými materiály nesmí negativně ovlivnit původní vzhled a základní členění ploch,“ zdůraznil primátor Jan Paparega.

1 komentář

  1. Takhle zničit kulturák, to je tedy věc. Perfektní budova pro všechny akce a vy to dobijete ke dnu. Máte se čím chlubit Hlavně že se na každý podzim utápí peníze do akcí které měli být hotové již v letě nebo dříve. Jste trapárny mosteckého úřadu. Nechci znát vaše odměny ku konci roku, musel bych se zblejt a na to by vaše poslední prachy asi nestačili uklidit to náměstí. Psáno s nadsázkou ale tak nějak to asi bude. Jinak proti jiným akcím nemám zatím žádné připomínky. Končím a hezké?svátky městu Mostu. Asi tak dnes vše…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!