Získá město pozemky kolem jezera? Za kolik?

0
696

To jsou dvě zásadní otázky, které teď visí ve vzduchu a o kterých vyjednává vedení města Mostu se státním podnikem Palivový kombinát Ústí.

Zatím to vypadá, že by město za pozemky, které mu kdysi (než bylo staré město zbouráno a území vytěženo) patřily, mělo teď zaplatit. A nebude to zrovna málo. Řádově v desítkách milionů korun.

Jezero Most je v současné době kompletně dopuštěné. Zaujímá plochu 311 hektarů a objem vody činí 69,8 milionů kubíků. Veřejnost má zatím k vodní hladině ale zákaz vstupu. „Oblast bude pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018,“ připomněl ještě primátor Paparega.

Návrh pro majetkoprávní vypořádání okolí jezera Most se státním podnikem Palivový kombinát Ústí radní zatím vzali jen na vědomí. Doporučili ale o návrhu dále jednat. „Pokud by došlo k vypořádání pozemků, týkající se celé plochy jezera, nyní se řeší, jak budou tyto pozemky vůbec vypořádávány. Zatím nemáme žádnou relevantní informaci“ připustil primátor města Mostu Jan Paparega.

Pokud se jedná o ostatní pozemky v okolí jezera, které by měly být v budoucnu využity ke komerčním účelům, už teď je vysoce pravděpodobné, že budou nejspíše vypořádány úplatně. „Palivový kombinát čeká na stanovisko Evropské komise ke způsobu na vypořádání,“ připustil primátor s tím, že za komerční pozemky se budou považovat ty, kde se bude realizovat veřejná zakázka napojení na komunikace a inženýrské sítě v rámci 15 ekomiliard. Jsou mezi nimi ale i další lokality. „Pokud by všechny pozemky, které budou určeny ke komerci, byly úplatné, jedná se o desítky milionů korun, které by město muselo vynaložit za to, aby je převzalo. Také by to znamenalo další náklady, a to ve výši patnácti až dvaceti milionů korun ročně na údržbu v okolí kolem jezera,“ řekl primátor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!