ZUŠka v Moskevské zahájila další ročník mezinárodní výstavy Lidice

0
439

Do Mostu doputoval výběr děl z loňského 51. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Úspěšní v ní opět byli i mostečtí žáci a žačky. Vernisáž se uskutečnila tento týden ve foyeru Základní umělecké školy v Moskevské ulici v Mostě.

V roce 2023 se do soutěže zapojilo více než 16 tisíc dětí ze sedmi desítek zemí světa. Tématem byl tanec. Jak malé výtvarníky inspiroval, můžete zhlédnout i Mostě, kde se tradičně, již několik desítek let, koná výstava části této prestižní mezinárodní dětské výstavy. Zhlédnout tak budete moci i práce žáků obou mosteckých základních uměleckých škol, 11. základní školy a mateřské školy v Hutnické ulici, kteří získali čestná uznání. Největším úspěchem je individuální medaile Lidická růže, tu získala Klára Klímová a Kryštof Kubišta ze ZUŠ v Moskevské a kolektivní medaile za kolekci malby a kresby pro ZUŠ Moskevská.
Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. V roce 2018 získala výstava významné ocenění Gratias agit (dříve Cena Jana Masaryka Gratias agit) od ministra zahraničních věcí České republiky za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Hlavní expozici aktuálního ročníku je možné navštívit každý rok v Lidické galerii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!