Dnes máme „pomněnkový den“

0
67

Ve čtvrtek 25. května si připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Proč právě toto datum? V roce 1979 v tento den zmizel v New Yorku na cestě do školy malý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. Od roku 2004 se v České republice zdůrazňuje jako tzv. Pomněnkový den.

Také policisté z Ústeckého kraje se v souvislosti s tímto dnem zapojili do celorepublikové preventivní akce s názvem „Pomněnkový den“. V rámci přednáškocé činnosti ve školách předali dětem informace týkající se problematiky pátrání po pohřešovaných dětech. Ale i v rámci sdělovacích prostředků se zaměřili na širokou veřejnost, hlavně rodiče. Například co může rodič dělat, když se dítě nevrátí domů. Občas se stane, že se opozdí, například u kamarádů. V případě, že se dítě ztratí, doporučují policisté zachovat klid, kontaktovat příbuzné či kamarády. Pokud dítě není k nalezení je na místě volat linku 158. Valná většina dětí se najde v pořádku krátce po zmizení.

Nutno zmínit, že většina vyhlášených pátrání po dětech se týká těch, kteří utečou z ústavní výchovy či přímo od rodiny. Je důležité všímat si svých dětí, jaké nosí oblečení, zajímat se o jejich problémy, komunikovat s nimi a domluvit si určitá pravidla. Pro úspěšné vypátrání pohřešované osoby (nejen dítěte) je nejpodstatnější rychlý a přesný přenos informací. V případě, že policisté na základě oznámení o pohřešování dítěte zjistí, že jde o závažnou situaci (například dítě postrádá přístup k životně důležitým lékům) je vyhlášeno tzv. „dítě v ohrožení“. Bezprostředně jsou informována média a veřejnost.

V posledních pěti letech bylo v rámci Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje vyhlášeno „dítě v ohrožení“ v devíti případech. Ve všech uvedených byly děti vypátrány. Ovšem stále na naše „tři pomněnky“ z Ústeckého kraje nezapomínáme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!