Dnes si připomínáme památku obětí holocaustu, vzpomínkové akce se konají on-line

0
363

Dnes, 27. ledna, si celý svět připomíná památku obětí holocaustu. Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je důvodem k setkání, vzpomínce a zamyšlení. V průběhu dnešního dne se  uskuteční tři významné vzpomínkové akce v Praze, Terezíně a  Jeruzalémě. Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhne letos pietní akt v on-line prostoru https://1url.cz/4znj8

Mezinárodní den památky obětí holokaustu má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, dvou milionů Romů, patnáct tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době Holocaustu za druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Návrh na vyhlášení tohoto dne byl podán Izraelem, Spojenými státy, Austrálií, Kanadou a Ruskem. Podpořilo jej 91 členských zemí.

Od 10 hodin Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila slavnostní vzpomínkové setkání, které se uskuteční v Hlavním sále Senátu.

Přímý přenos bude přenášet zpravodajský kanál ČT24. Součástí vzpomínkového setkání budou projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, bývalé vězenkyně terezínského ghetta Michaely Vidlákové, předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeňka Růžičky a předsedy Federace židovských obcí v ČR Petra Papouška. Projevy doplní koncertní skladby Gideona Kleina v podání Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka.

Od 16 hodin se uskuteční česko-izraelské online setkání s názvem International Holocaust Memorial Day: Remembering, Perpetuating and Pursuing Justice, přenášené z Terezína a Jeruzaléma.

Cílem setkání, které organizují izraelské Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro sociální rovnost a české Ministerstvo zahraničních věcí, je veřejná podpora přeživším holocaustu v době celosvětové pandemie. Účast přislíbil izraelský prezident Reuven Rivlin, ministr zahraničních věcí Gabi Ashkenazi a ministr pro sociální rovnost Itzik Shmuli. Za Českou republiku promluví prezident Miloš Zeman, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, zvláštní zmocněnec pro holocaust Robert Řehák. S projevem vystoupí také přeživší holocaust Dita Krausová, jejíž příběh se stal námětem knihy Osvětimská knihovnice. Dále lídr většiny amerického Senátu Charles Schumer a místopředsedkyně Evropského parlamentu Nicola Beerová. Během setkání budou vyhlášeny přípravy konference k Terezínské deklaraci, která se uskuteční v roce 2022. Setkání bude vysíláno na facebookovém profilu Ministerstva zahraničních věcí ČR, v anglickém jazyce.

Od 18 hodin Židovské muzeum v Praze a Židovská obec v Praze pořádají slavnostní koncert ve Španělské synagoze.

Účastníky přivítá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a projev pronese předseda Židovské obce v Praze František Bányai. Zazní skladby Hanse Krásy, Josefa Myslivečka a Maurice Ravela v provedení Doležalova kvarteta. Součástí koncertu bude krátká virtuální prohlídka Španělské synagogy a její nové expozice. Koncert bude přenášen přes YouTube kanál Židovského muzea v Praze. Odkaz také bude k dispozici na webových stránkách Židovského muzea a v Praze a Židovské obce v Praze.

Organizátoři všech tří vzpomínkových událostí se spojili a prezentují je společně s cílem zvýraznit důležitost připomínání památky obětí holocaustu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!