Kolonie pro horníky

0
2942

V Oblastním muzeu v Mostě je od tohoto úterý k vidění nová výstava nazvaná „Zaměstnanecké kolonie 1900-1938 – sociální bydlení v severních Čechách“.

V době konání výstavy se uskuteční přednášky:

8. 3. Fenomén kolonie – architektura a každodennost (Mgr. Jiří Bureš)

12. 4. Státní hornické kolonie 1918 – 1938 (Mgr. Marta Pavlíková)

Přednášky začínají v 17 hodin, vstupné 20 Kč. Otevírací doba muzea: úterý – pátek od 12 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin. Skupiny nad 10 osob také úterý – pátek od 8 do 12 hodin, po předchozím objednání (tel. 476 442 111), vstupné 30 Kč.

Na bezmála třiceti panelech je zachycen vývoj zaměstnaneckého bydlení od poloviny 19. století. Největší pozornost je věnována meziválečné výstavbě a snahám o řešení bytové krize. Právě v silně industrializované oblasti Mostecké uhelné pánve a jejím nejbližším okolí vznikly v první třetině 20. století vysoce kvalitní ukázky architektury zaměstnaneckého bydlení. Ať už je to kolonie domků železničních zaměstnanců v Lounech od Jana Kotěry, nebo sídliště závodů Weinmann ve Světci navržené Rudolphem Otto Salvisbergem. Výstavu doplňuje soubor prostorových modelů obytných kolonií v Lounech, Kopistech a Louce u Litvínova. Prezentovány jsou také předměty denní potřeby z hornických domácností nebo ukázky domovních řádů.

Autory výstavy jsou pracovníci ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu Mgr. Marta Pavlíková, Mgr. Jiří Bureš a Mgr. Alena Sellnerová. Výstava potrvá do 29. května.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!