Nová mobilní aplikace pomůže záchranářům lokalizovat místo nehody

0
1552

Zdravotnická záchranná služba v České republice má nového pomocníka při hledání polohy pacientů, volajících na linku 155. Je jím aplikace pro „chytré“ mobilní telefony. V život ohrožující situaci stačí přidržet nouzové tlačítko na displeji.

Tímto jednoduchým pohybem se spustí vytáčení linky 155 a současně se z mobilního telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o aktuální poloze či doplňující informace, týkající se zdravotního stavu postiženého.

„Při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem,“ popisuje Prokop Voleník ze vzdělávacího centra Zdravotní záchranné služby Ústeckého kraje.

Hlavní předností nové mobilní aplikace “Záchranka“ je stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Volající je na linku 155 přepojen na záchrannou službu příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení či pomocí SMS přímo do informačního systému krajské záchranné služby.

Aplikace nabízí také interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci. „Je to spíše edukativní záležitost. Například během jízdy v autobuse se můžete naučit základy poskytovaní první pomoci,“ dodal Voleník.

Uživatel v aplikaci nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android. Více informací na www.zachrankaapp.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!