Z krajského zastupitelstva (10.týden)

0
1290

Ústecký kraj má partnery až v daleké Číně

Krajští zastupitelé vzali na vědomí zprávu o zahraničním partnerství Ústeckého kraje. V loňském roce Ústecký kraj spolupracoval se Svobodným státem Sasko, s Žilinským samosprávným krajem, se Slovenskou republikou, s autonomní oblastí Vojvodina, s Republikou srbskou. Dále s Polskou republikou a s Mogilevskou oblastí a Běloruskou republikou. Nejvzdálenější oblastí, se kterou Ústecký kraj spolupracuje, je čínská provincie Anhui a Čínská lidová republika.

Zastupitelé rozdělovali dotace

Na projekt 52. ročníku Hudebního festivalu L. van Beethovena schválili zastupitelé pro Severočeskou filharmonii Teplice dotaci 300 tisíc korun. Okresní agrární komora Most dostala od Ústeckého kraje 750 tisíc korun na projekt Regionální potravina Ústeckého kraje a potravinářský výrobek Ústeckého kraje. Zahradu Čech podpořili zastupitelé částkou 500 tisíc korun. Na IX. Krajské dožínky Ústeckého kraje poslali zastupitelé 500 tisíc korun. Stejnou částku schválili pro Autodrom Most na projekt Czech Truck Prix 2016. Rada Ústeckého kraje na svém zasedání již před konáním zastupitelstva schválila podporu nejvýznamnějších akcí Ústeckého kraje, tak zvaného krajského rodinného stříbra. Dotaci tak dostanou Památník Terezín 200 tisíc korun na projekt Terezínská tryzna 2016 na Národním hřbitově před Malou pevností, Cyklistický klub Slavoj Terezín 200 tisíc korun na Závod míru juniorů 2016. Dále radní do rodinného stříbra zařadili Klub cyklistiky Krásná Lípa, z.s. projekt Tour de Feminin – O cenu Českého Švýcarska, Zámek Klášterec nad Ohří projekt Klášterecké hudební prameny a mezinárodní mistrovské houslové kurzy 2016, Mezinárodní hudební festival Česká Kamenice – Děčín 2016, Žatecká Dočesná 2016, Josefínské slavnosti 2016, VIII. Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa a Mezinárodní hudební festival Lipa Musica.

Kraj vyhlásil dotační program pro hasiče

Krajští radní schválili dotační program na podporu nové techniky, výstavby požárních zbrojnic pro jednotky SDH a podporu spolků a veřejně prospěšných organizací působících na poli požární ochrany, ochrany obyvatelstva a ostatních složek IZS. Od ministerstva vnitra obdržely v rámci Ústeckého kraje v roce 2016 dotaci na nové cisterny obce Postoloprty, Podbořany, Vroutek a Chlumec v celkové výši 10 mil. Kč. Tyto finanční prostředky pokrývají pouze část celé realizované akce. Další finance musejí dodat obce ze svých zdrojů. „Problémem v akceschopnosti jednotek SDH obcí zůstává i nadále převládající špatný stav mobilní techniky. Stávající zásahová výjezdová hasičská technika na obcích je v mnoha případech i více jak 20 let stará. Ke zlepšení této situace nepřispívá v posledních letech stagnace výše státní neinvestiční dotace. O to důležitější roli hrají dotace a dary, které obcím poskytuje Ústecký kraj. Vzhledem k potřebnému objemu finančních prostředků se však jedná o částku nedostačující, byť s významným motivačním aspektem. I přes tyto skutečnosti lze konstatovat, že pomoc jednotek sboru dobrovolných hasičů při zdolávání požárů a řešení ostatních mimořádných událostí je pro jednotky HZS kraje stále nepostradatelná, a to zejména v případě rozsáhlých mimořádných událostí,“ uvedl ve zprávě zastupitelům vedoucí kanceláře hejtmana Luboš Trojna. Na dotační program je v rozpočtu vyčleněna částka 5,5 mil. Kč. V závislosti na rozdělení výsledku hospodaření kraje za rok 2015 se předpokládá její navýšení až na částku 11 mil. Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!