Vládní program RE:START pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravil výzvy na podporu vysokých škol působících na území znevýhodněných krajů.
Výše prostředků vyčleněná na tuto pomoc činí celkem 2,2 miliardy korun. Investiční část v hodnotě 1,6 miliard korun je opravdu specifická. Oproti zbytku republiky je výzva vyčleněná pouze pro strukturálně postižené kraje. Druhá část prostředků s alokací 600 milionů korun je zaměřena na rozvoj pracovníků, podporu tvorby studijních programů tak, aby více odpovídaly potřebám trhu práce.
O dotace se bude ucházet Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) se záměrem výstavby nové Fakulty zdravotních studií. Zkvalitní se také zázemí pro místní studenty i studenty 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kteří absolvují stáže ve zdejší nemocnici. Investice budou vynaloženy i do špičkového přístrojového vybavení. Nové technologické vybavení chce univerzita využít i pro další obory, kterým jsou například nanotechnologie. Ty se nevyužívají jen pro sportovní oblečení, jak je zná řada z nás, ale mají využití ve stavebnictví, medicíně či farmacii.
„Náš strukturálně postižený kraj si rozhodně pozornost vlády zaslouží. Pro občany kraje by program RE:START měl znamenat také posílení jejich patriotismu a zlepšení kvality života,“ uvedl před časem hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
„Jedním z problémů tohoto kraje je, že odchází mladí lidé. Řada z nich odchází na vysoké školy do jiných částí republiky a domů se pak nevrací. Je proto našim cílem zajistit podmínky pro studium a následnou praxi přímo v regionu. Zvýší se tak zájem mladých lidí o život v Ústeckém kraji,“ dodala zástupkyně zmocněnce vlády Gabriela Nekolová, která je za program RE:START zodpovědná.
Dále je nutné podpořit také technické obory a zaměřit se na inovace. O tom ví své v Univerzitním centru Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Litvínově. Studenti a absolventi pracoviště úzce spolupracují s výzkumnými i průmyslovými provozy přímo v areálu Chemparku. Další, kdo se bude o druhou část prostředků ucházet, je také děčínská Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického (ČVUT). Finance chce použít na zkvalitnění výuky.