Ústecký kraj odstartoval soutěž o regionální potraviny

0
359

Jubilejní desátý ročník soutěžního klání o Regionální potravinu 2019 a také o značku Nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje – Kraje Přemysla Oráče právě odstartoval. První kraj, ve kterém hodnotitelská komise vybírala letošní vítěze, byl právě ten Ústecký. A my už nyní známe vítěze. O titul Regionální potravina 2019 vyhlašovaný Ministerstvem zemědělství se ucházelo celkem 179 produktů od 43 výrobců. O získání čistě krajskou značku vyhlašovanou každoročně Ústeckým krajem soupeřilo 44 výrobců s 180 výrobky.

„Jsem rád, že se každý rok zvyšuje zájem výrobců o získání těchto dvou značek. Pro zákazníky je každý takový oceněný výrobek zárukou kvality a poctivosti místních výrobců. Řada recepturu se dědí z generace na generaci a všichni výrobci mají můj obdiv, že v době, kdy je snaha bohužel i potravinách velmi šidit, se snaží na trhu nabídnout opravdu jen to nejlepší a nejpoctivější,“ uvedl k ocenění hejtman Oldřich Bubeníček.

Získat obě značky mohou pouze malí a střední producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Přívlastek regionální se v případě oceněných potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky jsou tak pevně spjaty s daným regionem a často se jedná o krajové speciality.

 Státní zemědělský intervenční fond administruje Regionální potravina 2019. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na webových stránkách www.regionalnipotravina.cz.

Značka Nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje – Kraje Přemysla Oráče je originálním oceněním Ústeckého kraje a ten ji také spravuje. I v letošním roce byly obě značky zařazeny do programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje.

Komise, které všechny došlé výrobky posuzovaly, tvořili zástupci Ministerstva zemědělství ČR, krajského úřadu, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Certifikáty oceněným výrobcům budou i letos předány při podzimní Zahradě Čech v Litoměřicích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!