Uzel na kapesníku vystřídá Mozkové taneční

0
333

Aktivizační kurz pro seniory v Městské knihovně Litvínov s názvem „Uzel na kapesníku nestačí“ v prosinci ukončilo 18 absolventů.

Kurzy trénování paměti v litvínovské knihovně mají již dlouholetou tradici. Letošní ročník, který se konal v rámci Univerzity volného času, byl hodně provázaný s dubovými postavičkami, které z přírodních materiálů vytváří fotograf Petr Václavek. Nazývá je dubánci (www.dubanci.cz), fotí je v nejrůznějších situacích a vydal o nich i knihu pro děti. Dubánci jsou však skvělá zábava pro všechny věkové kategorie a v rámci kurzu s nimi senioři řešili zajímavé úkoly. Vymýšleli jména roztodivným dubánčím potvůrkám, doplňovali bubliny komiksu, hledali rozdíly na obrázcích s dubánky. Když byla zveřejněna série svatebních fotografií dubánků, tak si účastníci kurzu přinesli své vlastní svatební fotky a vzájemně se poznávali. Dále měli při poslouchání dubánčího příběhu za úkol pečlivě sledovat kolikrát se v něm vyskytnou dubánčí jména. „Dubánci jsou zpestřením každé lekce, takovým pohlazením po duši a moc se těšíme na další skvělé fotografie,“ říká jedna z absolventek. Zábavu s dubovými figurkami na kurzu ale také doplňovala různá koncentrační a paměťová cvičení a hlavně nová metoda posílení kognitivních funkcí, zvaná FIE (Feuersteinovo instrumentální obohacování). Úvodní téma, se kterým senioři začali pracovat, se jmenuje Uspořádání bodů. Hlavními zásadami FIE je práce v klidu, nesoutěžení a uvědomění si emocí a zážitků při spojování bodů, jejichž podobnost se pak srovnává s prožitky ve skutečném životě.

Na závěrečné hodině pak byli senioři odměněni certifikátem, který pro ně vytvořil autor dubánků Petr Václavek, čímž jim udělal velikou radost.

V roce 2019 bude kurz trénování v knihovně pokračovat pod novým názvem „Smím Prosit? Mozkové taneční“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!