V některých částech Litvínova si lidé už nemusí sáhnout na doplatek na bydlení

0
721

Některá města Ústeckého kraje už schválila opatření, kterými se zakazuje vyplácení dávek hmotné nouze, konkrétně doplatku na bydlení v oblastech se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Nejbližší taková stopka je v Jirkově. Litvínov se proto bude na popud sociálních demokratů touto záležitostí zabývat na nejbližším jednání zastupitelstva města. Zastupitelé za ČSSD se totiž obávají stěhování nepřizpůsobivých za dávkami z Jirkova do Litvínova.

Krajský úřad Ústeckého kraje vydal pro města metodický pokyn, jak mají postupovat, pokud chtějí tento zákaz na svém území aplikovat. Pro Litvínov by to znamenalo, že lokality, ve kterých by zákaz platil, musí projednat s Policií ČR a sociálním odborem. Kromě Janova by se toto opatření mělo dotknout také centra Litvínova, a to ubytovny Hotelový dům. „Zákon dává městům možnost, jak se bránit přílivu sociálně nepřizpůsobivých lidí, kteří parazitují na sociálním systému. Nově přistěhovalí by už neměli šanci získat doplatek na bydlení. Tím by Litvínov zabránil nejen stěhování lidí z jiných měst, ale také migraci obyvatel po Janově. Některé rodiny jsou totiž schopny stěhovat se v rámci sídliště i několikrát za rok, a to vždy, když jim v původním bydlišti vzniknou dluhy za služby či energie,“ vysvětluje Thomas Sebastien Müller, který chce vedení města vyzvat, aby opatření obecné povahy vydalo.

Zákaz může být vydán pouze v lokalitách se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Mezi ně patří porušování veřejného pořádku, výskyt osob pod vlivem návykové látky, a nebo třeba všechny přestupky a jevy, které by mohly nepříznivě působit na děti. „V Litvínově je to jednoznačně sociálně vyloučená lokalita Janov. O porušování veřejného pořádku v Janově, o zvýšené kriminalitě v této části města, o narkomanech a lidech pod vlivem alkoholu není nutné v souvislosti s Janovem nijak dlouze polemizovat. Stejně špatná situace ale v poslední době je i v centru města v ubytovně Hotelový dům. V minulosti Litvínov ubytovnu neodkoupil, přestože tu možnost měl. Sociální demokraté tehdy navrhovali, aby byla ubytovna přeměněna v domov pro seniory. Tuto možnost ale tehdejší zastupitelstvo odmítlo. A tak máme v centru města ubytovnu plnou opilců, které opakovaně řeší strážníci městské policie. Dokonce se podle posledních zpráv v ubytovně nachází kradené věci či tu prodejné ženy nabízí sex. Podle mého mínění jde jednoznačně o oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, jak o nich hovoří zákon,“ doplnil Thomas Sebastien Müller. Nejbližší jednání zastupitelstva města je naplánováno na mimořádný termín 24. srpna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!