Knihovna by nechtěla zaspat

0
450

V dohledné době by se měla mostecká knihovna, která sídlí v „pomníku“ komunistické doby už nějakých pár desítek let, stěhovat do nově rekonstruovaného Repre. Jak se na tento stěžejní přesun současné vedení knihovny připravuje, vítá tento záměr? Jaké jsou představy o novém uspořádání a organizaci. A jak je na tom vlastně knihovna teď? Bojuje s nedostatkem čtenářů a snaží se upoutat jejich pozornost jinými aktivitami? Zeptali jsme se ředitele mostecké knihovny Tomáše Ondráška…

Neztrácí knihovna v době snadno dostupných informací na internetu svoje čtenáře?

Už pár let bubnuju na poplach, ať se na to české knihovny připraví. „Lidi číst nepřestanou a knihy nemůžou zaniknout,“ reagovali knihovníci. A vidíte, ono se to vyřešilo samo, bez ohledu na názory knihovníků…

A vy přiznáte úbytek?

Proč bychom měli něco tajit? Před pár lety si měsíčně přišlo pro knížku 9-10 tisíc lidí, dneska tak 6-7. Teď o prázdninách ještě míň. To je úbytek nějakých 30 %. Je zajímavé, že sice chodí míň lidí, ale půjčujou si víc titulů. Přes prázdniny nechodí školáci a studenti, zato chalupáři a dovolenkáři si berou čtení na delší dobu.

Takže knihovnám hrozí zánik, stejně jako pevným telefonním linkám?

Knihovny se musí změnit, aby k tomu nedošlo. Mojí vizí před lety bylo knihovnu přeměnit na multifunkční centrum. Půjčovaly se zde knihy a nic víc. Nastoupil jsem do skladu potištěného papíru s představou činnosti rozšířit. S nadsázkou jsem říkal, že knihovna bude kulturák béčko a leckdo si klepal na čelo. Dneska si s jistou pýchou troufnu říct, že moje mise je splněna. Knihovna pořád půjčuje knihy a k tomu se přidalo deset (!) dalších rovnocenných aktivit – kino, výstavy, přednášky, besedy, workshopy, školení, kurzy, koncerty a od loňského května ještě planetárium. Přidejte Expozici starého Mostu a bývalé kino Mír, které využívá Míra Kuželka jako nahrávací studio.

Nezapomeňte vaše slavné včely…

A voliéru plnou australských papoušků! Včely vzbudily velký mediální ohlas a taky zase leckdo kroutil hlavou. Jenže tyhle aktivity, nesouvisející s půjčováním knih a zdánlivě nesmyslné, pomáhají minimalizovat úbytek čtenářů – nepřijdou si pro knížku, ale na výstavu, na koncert nebo prohlídnout voliéru. Od včel si také hodně slibujeme. Dostali jsme od krajského úřadu velkorysý grant na vybudování naučné včelí stezky. Vedle šesti nových úlů na střeše máme v atriu úl skleněný, kde je možno včely pozorovat. Jak staví plástve, jak snáší med, jak si organizujou život. Je to ojedinělá vzácnost! Viděl někdo hemžení včel uvnitř úlu? A to nemluvím o benefitu v podobě „knihovnického“ medu, který dáváme hostům jako unikátní dárek místo otřepané kytky, flašky, nebo bonboniéry.

Jsem ekonom a proto se snažím co nejefektivněji využít dotaci, kterou knihovna od města dostává. Zatím počty návštěvníků, tedy využití a zhodnocení dotace, nikdo do souvislostí nedává, ale jednou to přijde. Knihovna potom může říct, že nezaspala a je připravená. Přeměna knihovny na kulturák béčko se v Mostě pomalu a plíživě stala skutečností. Před časem jsme proto primátora požádali o změnu zřizovací listiny, aby všechny naše aktivity byly zohledněny. Prozatím, popravdě řečeno, zřizovací listinu předbíháme a naše aktivity jsou tak trochu partyzánské…

Změna zřizovací listiny zřejmě souvisí i s plánovaným přestěhováním knihovny do Repre?

Samozřejmě. Nové Repre by mělo být pro obyvatele i návštěvníky Mostu atraktivní a vstřícné. Most má světový unikát přesunutý kostel, výtečné divadlo, slušné muzeum, chybí ale kultivovaný veřejný prostor, kam by se dalo jít po práci na pivo, rande nebo se jen tak pobavit. Zdůrazňuju: kultivovaný prostor s estetickou kvalitou a nadčasovým prostorovým řešením. Pozdní gotika nechala v Mostě příštím generacím kostel, pozdní socialismus divadlo, z počátku století zbylo velkorysé německé gymnázium (dnes oblastní muzeum) – a co zůstane po nás? Repre má skvělý potenciál se stát mosteckou ikonou. Komunikační prostor do současného města patří a obohacuje ho. Nebo se chceme scházet ve vestibulech nějakých nákupních center?

Takovou příležitost bychom neměli promrhat! Připravme se na ni! Moudré město nechává v každé epoše něco hrdého pro další generace. Aby se tu hezky bydlelo mladým i seniorům, po práci se dalo někam jít a nikdo se nestěhoval pryč.

Kdybyste měl kouzelný prsten, jak byste knihovnu zařídil? Co by měla mít a co ne, jak by vypadala, co by nesmělo chybět…?

Moje představy nejsou důležité. Podstatné je splnit představy návštěvníků. Dneska se nabízí hodně lákavých možností trávení volného času jak v Mostě, tak v okolních městech, kam lze snadno dojet. Proto je zásadní být novější, zajímavější, nápaditější, přitažlivější, vstřícnější, přívětivější… Bylo by pošetilé si myslet, že nějaké opravení fasády a výměna oken zajistí zájem veřejnosti a zhodnotí třistamilionovou investici. Bez uskutečněné vize a živé koncepce zkušeného a sehraného programového týmu by byla knihovna jenom tím skladištěm potištěného papíru.

Stěhování do Repre bude vlastně cobydup. Byla by strašná škoda ten čas nevyužít pro důkladnou přípravu. Zkoncentrovat nápady a připravit jejich realizaci. Byla by škoda jen náklaďákem přestěhovat knihy, a nic víc neudělat. Ono to uteče jak voda a knihovna by nechtěla zaspat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!