Z džungle na Šibeníku nový park

0
1006

Mostecký park Šibeník prochází rozsáhlou obnovou. Provádí se tu masivní prořezávka starých, náletových dřevin a keřů. Čistí se zdejší cesty. Vysazuje nová zeleň. Park zatraktivní nové stezky a informační panely. Zkrášlí nové hřiště a sochy. Večer pak zpřístupní nové osvětlení.

„Dřeviny a zeleň v parku je zhruba čtyřicet let bez zevrubnějších úprav a podle toho park vypadá. Proto již od podzimu 2014 provádíme prořezávku a revitalizaci zeleně. Park díky tomu prokoukl a prosvětlil se. Vidět je už na několik stovek metrů před sebe a občané se už nemusí obávat tudy chodit,“ pochvaloval práce na Šibeníku šéf odboru životního prostředí mosteckého magistrátu Vladimír Pátek. Podle něj by prořezávka a čištění parku mělo skončit na jaře příštího roku. „Už brzy s prořezávkou opět skončíme, protože tu začínají hnízdit ptáci. Pokračovat budeme na podzim, v době vegetačního klidu, “ vysvětlil Vladimír Pátek. V parku se také vysazují desítky nových stromů. Jedná se například o lípy, duby, javory a další.

Park oživí stezky

Město chce park více zpřístupnit veřejnosti, a proto se zde chystají už v letošním roce zajímavé a lákavé novinky. Vzniknout by tu měly například tři běžecké okruhy v délce od 1300 po 3000 metrů. Ty budou lemovat informační panely s fotografiemi a informacemi o významných českých atletech. Vznikne tu také naučná stezka. „Ve spolupráci s muzeem tu probíhá ornitologický průzkum. Vznikne tu totiž naučná stezka o ptácích a drobných obratlovcích s informačními cedulemi. Bude to výborná příležitost pro děti, kterých sem do parku chodí hodně, zejména mateřské školy, ale i další,“ nastínil dále Vladimír Pátek. Na několika místech, z různých vstupů do parku, se objeví také orientační cedule s plánem a popisem jednotlivých částí parku.

V plánu dětské hřiště

Z Šibeníku se odstraní také staré betonové pozůstatky a torza, která se nachází v jeho středu. „Betonové hrůzy odtud zmizí. Rádi bychom, kdyby se také podařilo letos sehnat nějaké prostředky. Za ty bychom zde vybudovali alespoň jedno dětské hřiště,“ informoval o dalších novinkách primátor Jan Paparega. Park by měly zkrášlit také sochy. „Zvažujeme umístit do parku sochy ze sochařských sympozií a postupně tu z nich utvořit nějaký souvislý celek,“ doplnil ještě primátor.

Více světla

V současné době nechává město zpracovávat i projektovou dokumentaci na osvětlení Šibeníku. „Vytipovali jsme nějaké trasy, kam bychom lampy chtěli umístit. Šibeník bude nasvětlený tak, aby tu byl možný průchod pro občany i v pozdějších hodinách a nebáli se tu,“ prozradil další plány s Šibeníkem náměstek primátora Marek Hrvol. Osvětlení by se ale na Šibeníku mělo objevit až v příštím roce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!