Z jednání litvínovských zastupitelů

0
668
Rušno kolem školských obvodů

Litvínovští zastupitelé schválili rozdělení školských obvodů také pro mateřské školy. Proti byli sociální demokraté. „Nezvednu ruku pro to, aby museli rodiče z Hamru dávat děti do školek v Janově,“ vysvětlil odmítavý postoj Martin Klika (ČSSD). Vedoucí odboru školství a sociálních věcí Veronika Knoblochová ale vyhlášku před ostatními zastupiteli obhájila. „Rodiče budou nadále dávat děti tam, kam chtějí. Pouze v případě, že nebude ve školce místo, budou mít přednost děti ze školského obvodu,“ vysvětlila Veronika Knoblochová.

Služby pro seniory

Zastupitelé schválili zprávu o poskytovaných sociálních službách Krušnohorskou poliklinikou v uplynulém roce. Podle této zprávy je zejména o ubytovací služby velký zájem. Plně obsazeny jsou všechny tři penziony pro seniory s celkovou kapacitou 108 míst. Obsazených je také 20 lůžek Domova pro seniory. Podle zprávy nemají litvínovští senioři zájem o pečovatelskou službu.

Nový taneční parket

Novým tanečním parketem se může pochlubit Citadela. „Zbavili jsme se anomálie a konečně máme také taneční parket ve tvaru obdélníku, který je pro tanec nejvhodnější,“ uvedl Miroslav Otcovský, jednatel SPORTaSu, ke kterému Citadela patří. Původní parket ve tvaru lichoběžníku nechal Miroslav Otcovský předělat, když do společenského sálu zateklo a staré parkety bylo nutné nahradit novými. Výměnu parket zaplatil jednatel z pojistky, kterou inkasovalo město a zastupitelé ji jako mimořádnou dotaci pro SPORTaS schválili.

Zima za víc peněz

Zastupitelé schválili navýšení rozpočtu na zimní údržbu. Pro zajištění zimní údržby komunikací byla v rozpočtu vyčleněna částka ve výši 4,5 mil. Kč. Přestože byla zima mírná, bylo podle druhého místostarosty Milana Šťovíčka nutné provádět častější výjezdy zimní techniky se zvýšenou spotřebou posypového materiálu. Celkové náklady spojené se zajištěním zimní údržby činily 3 856 335 Kč. Po skončení zimního období je zůstatek na položce zimní údržba komunikací ve výši 643 665 Kč. Odbor nakládání s majetkem potřebuje zajistit zimní údržbu pro měsíce listopad a prosinec 2016, které dle předchozích období a zkušeností odhadujeme ve výši 1 600 000 Kč. Rozpočet na zimní údržbu proto zastupitelé navýšili o jeden milión korun.

Vánoční osvětlení

Letošní Vánoce už budou v Litvínově s novým osvětlením. Zastupitelé schválili peníze na jeho pronájem. V souvislosti s kritikou občanů týkající se vánočního osvětlení na náměstí Míru nechal odbor nakládání s majetkem zpracovat grafický návrh včetně cenové nabídky a kalkulace na pronájem vánočního osvětlení na náměstí Míru v Litvínově. Návrh byl zpracován od společnosti, která má dlouhodobé zkušenosti u nás i ve světě. Veškerou péči při pronájmu zařízení hradí dodavatel. Zároveň bude garantovat bezproblémový svit po dobu nasazení. „Na náměstí budou osvětleny lípy a vánoční strom. Světel by ale mělo být více, než jak byli obyvatelé města v minulých letech zvyklí. Zbývající osvětelní využijeme na dalších frekventovaných místech města,“ uvedl vedoucí odboru nakládání s majetkem Petr Řeháček. Na nákup nového osvětlení mělo město připraveno 29 tisíc korun. Pronájem osvětlení vyjde Litvínov na 320 tisíc korun.

Historie výroby hraček v Litvínově

Od února do prosince 2017 bude v zámku Valdštejnů k vidění unikátní výstava mechanických hraček HUSCH v Litvínově. „Na výstavě budou nejen hračky z plechu, ale i ze dřeva, poprvé budou vystaveny hračky z období pokračující výroby v letech 1938-1940. V expozici nebude chybět ani funkční elektrifikované kolejiště sestavené z plechových železničních hraček a dioramata s hračkami představující historické události z dějin Československa,“ uvedla Dáša Wohanková z propagace města. Součástí financování výstavy je i smlouva o reklamě s UNIPETROLEM RPA.

Litvínov odkoupí Pilařský rybník

Zastupitelé se shodli na odkoupení Pilařského rybníka od manželů Karagavrilidisových za cenu 400 Kč za metr čtvereční. Původně majitelé rybníku nabízeli městu prodej za více než dvojnásobnou cenu, což nehodlalo město akceptovat. „Byl to letitý problém, který nám pomohl vyřešit Martin Klika, za což mu děkuji,“ uvedl místostarosta města Milan Šťovíček. Původně měl majitel rybníku v plánu v centru města vybudovat rybářskou baštu. S městem se ale nedohodl na oplocení parku u rybníka, a tak svůj záměr přenesl do sousedního Lomu. Město v současné době nemá konkrétní záměr, co s kdysi vodní plochou – dnes už jen jámou zarostlou nálety – bude dělat. Variantou je i zavezení jámy a vybudování hřiště uprostřed parku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!